Další příklad spolupráce HZS ČR s NPÚ při ochraně kulturních památek

13.11.2016 21:16 | Zprávy

Ve dnech 25. – 26. 10. 2016 proběhlo již čtvrté setkání vybraných příslušníků Hasičského záchranného sboru ČR (HZS ČR) zařazených na úseku prevence a vybraných pracovníků ústředního pracoviště a územních odborných pracovišť Národního památkového ústavu (NPÚ) na společně připraveném semináři „Ochrana památkových objektů před požáry a jejich účinky – Hlučín 2016“

Další příklad spolupráce HZS ČR s NPÚ při ochraně kulturních památek
Foto: udalosti112.cz
Popisek: Hasičský záchranný sbor ČR - logo

Místem setkání a vzájemného předávání informací téměř 40 účastníků byl tentokrát zvolen Záchranný útvar HZS ČR v Hlučíně a vybrané památkové stavby v Ostravě a Rožnově pod Radhoštěm První den proběhly přednášky zástupců HZS ČR a NPÚ v hlučínském areálu. Přednášející seznámili účastníky například s aktuálními trendy v zabezpečení památek v oblasti požární ochrany, od výběru vhodného požárně bezpečnostního zařízení do kulturních památek až po informace o nalezení kompromisu mezi požární ochranou a památkovou péčí při rekonstrukci památkových objektů.

20161025_144953.jpg

DSCN1548.JPG

Druhý den byl zahájen námětovým cvičením v areálu Dolu Michal v Ostravě, kde si HZS Moravskoslezského kraje připravil scénář s názvem „Požár objektu třídírny uhlí se záchranou osob pomocí výškové techniky“. Za vzornou ukázku, která zvláště oslovila „památkáře“ patří zasahujícím jednotkám HZS Moravskoslezského kraje velké poděkování.

DSCN1560.JPG

DSCN1557.JPG

DSCN1637.JPG

Po ukončení cvičení proběhla ukázka zabezpečení Dolu Michal před požáry a prohlídka provozních prostor se zachovalými dobovými interiéry a technickým a materiálním vybavením. Po obědě se účastníci přesunuli do areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Seminář pokračoval prohlídkou lidových staveb „Dřevěného městečka“, kde byli všichni přítomní seznámeni s trendy v zabezpečení těchto nenahraditelných a jedinečných objektů.

DSCN1707.JPG

Cílem semináře, který se podařilo naplnit, bylo vzájemné projednání problematiky související se zajišťováním požární ochrany památkových objektů, hledání  optimálních a vzájemně akceptovatelných řešení požární ochrany mezi HZS ČR a NPÚ. Dále byly konzultovány podmínky uplatňování nových trendů vývoje v ochraně kulturních památek prostřednictvím „grantů“ a skloubení moderního protipožárního vybavení s památkovou ochranou historických budov a původních interiérů. V průběhu obou dní bylo zodpovězeno mnoho dotazů příslušníků HZS ČR a pracovníků NPÚ. Účastníci si vyměnili zkušenosti v jejich profesních oblastech a obě zúčastněné strany kladně hodnotily dosavadní vývoj spolupráce.

(Text. plk. Ing. Vladimír Machander, kpt. Ing. Lukáš Hřebačka; Foto: kpt. Ing. Lukáš Hřebačka)

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Lesy ČR splnily slib, daný po povodních, lidé už topí darovaným dřevem

22:03 Lesy ČR splnily slib, daný po povodních, lidé už topí darovaným dřevem

Celkem pět tisíc metrů krychlových palivového dříví darovaly Lesy ČR lidem z 35 severomoravských obc…