Nové aplikace pro chytré mobily a tablety a pro použití přímo v terénu vyvinuli studenti České zemědělské univerzity v Praze v rámci soutěže, kterou vyhlásila loni v červnu ČZU a na niž Ministerstvo životního prostředí poskytlo 100 000 korun. V soutěži o nejlepší sadu mobilních aplikací zvítězili a cenu 40 000 korun získali studenti Ladislav Böhm a Jakub Podroužek.
Loni v květnu na poli v Lánech ministr Richard Brabec spolu s rektorem ČZU v Praze Jiřím Balíkem, zástupci sdružení Za Živou krajinu, myslivců a dobrovolníky odstartovali kampaň za záchranu živočichů při sečích trávy a sklizni. To, že tento projekt má smysl, nejlépe ukazují nejen každý rok opakující se živé diskuse na sociálních sítích, ale i údaje o usmrcených zvířatech při senosečích a sklizni. I když přesné statistiky, kolik zvířat zemědělská technika každoročně usmrtí, neexistují, odhady myslivců jen u srn hovoří zhruba o 50 zabitých mláďatech na 1000 ha travních porostů.
„Při sečích kromě srnčat či zajíců hyne i celá řada chráněných druhů, např. drobných savců, koroptví, chřástalů, čejek a dalších ptáků. Tento stav nám není lhostejný, a proto jsme loni společně představili symbolicky na poli v Lánech zcela nový webový portál SENOSEC.CZU.CZ. Ten propojuje zástupce dobrovolníků, zemědělců a myslivců, kteří pak společnými silami v terénu snižují počet zvířat usmrcených zemědělskými stroji. Rovněž jsme spolu s ČZU vyhlásili soutěž o nejlepší aplikace pro mobily a tablety, tak aby bylo možné data zadávat přímo v terénu a pro uživatele to bylo co nejjednodušší. Věřím, že aplikace, které jsme dnes ocenili jako nejlepší, nyní ještě více usnadní propojení všech zúčastněných a pomohou zefektivnit práci lidí, kterým na osudu zvířat ohrožených sečemi záleží,“ přibližuje ministr Brabec smysl soutěže a celé kampaně s tím, že účinnost portálu, aplikací i kampaně bude záležet zejména také na tom, kolik lidí a jakým způsobem se do projektu zapojí.
„Soutěž, která má zcela konkrétní a užitečné výstupy, o něž má zájem veřejnost i odborníci, je pro studenty velkou motivací a povzbuzením k dalšímu studiu. Vážím si toho, že tento přínos vnímá i Ministerstvo životního prostředí a pan ministr osobně,“ podtrhuje rektor České zemědělské univerzity v Praze Jiří Balík. ČZU realizaci soutěže podpořila navíc částkou 50 000 korun.
„Aplikace jsou určené pro zařízení s Androidem a Windows Phone. Momentálně aplikace běží v testovací verzi a jejich vývoj by měl být hotový pro ostrý provoz do konce dubna. Výhodou těchto aplikací je, že můžete data zadat do systému rovnou na poli, i když nemáte zrovna internet. Data se uloží v offline režimu a do databáze se nahrají, jakmile se chytrý telefon dostane k datovému signálu,“ uvádí k aplikacím pro chytrá mobilní zařízení Ladislav Böhm, jeden z dvojice studentů, kteří v soutěži získali první místo.
„I přes technickou náročnost vývoje vznikly během soutěže celkem tři provozuschopné mobilní aplikace, které momentálně testujeme. Naším cílem je aplikace poskytnout veřejnosti pro nadcházející sezónu jarních sečí prostřednictvím Google Play nebo Store,“ shrnuje Jan Bartoška z Provozně ekonomické fakulty ČZU, který spolu s Romanem Kvasničkou metodicky vedl soutěžící týmy studentů při programování vhodných aplikací.
Už samotný webový portál ale prokázal v loňské sezóně sečí svou účinnost a zájem uživatelů z řad dobrovolníků, zemědělců i myslivců.
„Portál zaznamenal přes 7000 návštěv, tzn. v průměru 400 unikátních návštěv denně. Zaregistrovalo se do něj 2095 uživatelů, z toho 76 zemědělských podniků a 99 mysliveckých spolků. Při terénních pracích bylo zachráněno 112 dospělých zvířat nebo mláďat. Portál se pro zaregistrované zástupce zmíněných skupin stal jednoduchým komunikačním kanálem,“ uvádí Roman Kvasnička z Provozně ekonomické fakulty ČZU.
„Dobrovolníci, zemědělské podniky i myslivci můžou na portálu a nově i v aplikaci zadat termíny a místa sečí, praktických opatření v terénu na plašení zvířat, počty o tom, kolik na místě bylo vyplašených a usmrcených zvířat ad. Portál nám umožňuje rychlou a operativní domluvu, a to i díky SMS bráně, která rozesílá informace o změnách například při přesunech časů způsobených třeba nepříznivým počasím. Naše komunikace bude díky mobilním aplikacím ještě rychlejší a hlavně příjemnější, protože vše půjde udělat přímo na poli,“ prozrazuje Martina Volfová ze sdružení Za Živou krajinu, které se aktivně účastní akcí v terénu a pomáhá s organizací dobrovolníků.
„Zkušenosti s portálem jsou pro nás myslivce zatím v zásadě pozitivní, a to přestože si lidé práci s ním v loňské sezóně zatím takzvaně osahávali. Věřím ale, že nově vytvořené aplikace pro chytré mobily pomůžou letos zájem odborné i laické veřejnosti zvýšit. Pomáhají nám také sociální sítě, konkrétně na Facebooku už má skupina k senosečím a záchraně zvířat přes 4000 členů, kteří aktivně spolupracují při přípravě akcí v terénu, a to po celé České republice,“ uzavírá Lubomír Hajný z honebního společenstva Staříč na Ostravsku, který se záchraně zvířat před sečením travních porostů věnuje už několik let.
ČZU je třetí největší univerzitou v Praze. Spojuje v sobě stoletou tradici s nejmodernějšími technologiemi, progresivní vědou a výzkumem v oblasti zemědělství a lesnictví, ekologie a životního prostředí, technologií a techniky, ekonomie a managementu. Moderně vybavené laboratoře se špičkovým zázemím, včetně školních podniků, umožňují vynikající vzdělávání s možností osobního růstu, včetně zapojení do vědeckých projektů doma i v zahraničí. ČZU zajišťuje kompletní vysokoškolské studium, letní školy, speciální kurzy, univerzitu třetího věku. V roce 2015 ČZU po druhé uspěla v soutěži Českých 100 nejlepších.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva