V Brně se do soutěže zapojilo v letošním ročníku 1883 soutěžících (v roce 2016 - 1595). Celkem soutěžící společně najezdili, naběhali či nachodili 2 732 962 zelených kilometrů.
„I zaměstnanci Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně jezdili v rámci této soutěže do práce na kole. Celkem se akce zúčastnilo 15 (9 žen, 6 mužů) zaměstnanců. Ti byli jak z nezdravotnických, tak zdravotnických pracovišť a za měsíční období najeli 3644 kilometrů a životnímu prostředí tak ušetřili přibližně 470 kg oxidu uhličitého, který by byl jinak vyprodukován využitím automobilové dopravy,“ sdělila Petra Veselá, tisková mluvčí FNUSA.
Mnoho zdravotních přínosů cyklistiky souvisí s jejím aerobním charakterem. „Jízda na kole je určitě vhodná aerobní aktivita pro všechny, kteří umí a mohou na kole jezdit, je užitečná protože posiluje kardiovaskulární systém, jako každá jiná aerobní aktivita. Samozřejmě pro nemocné se srdečním onemocněním, je vhodné - až bych řekl nutné - vyšetření např. u nás na Klinice tělovýchovného lékařství a rehabilitace, kde mohou pacientům doporučit přiměřenou zátěž, která je neohrozí komplikacemi,“ sdělil prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., zástupce přednosty I. interní kardiologické kliniky FNUSA. Jízda na kole dále zlepšuje práci trávicího traktu, zvyšuje celkovou kondici, podporuje růst obranyschopnosti organizmu, snižuje rizika obezity, kardiovaskulárních onemocnění.
Na položenou otázku proč kolegové na kole jezdí, často odpověděli, že je to rychlejší, levnější a pohodlnější než MHD a že jim kolo přináší radost.
„Do práce na kole… Nezapomínáme na to, kdo jsme, i když je naše práce spíše o papírování nebo výstižněji o tunách papíru a nespočtu pravidel, musíme si umět dobře spočítat, kolik získat peněz z evropských fondů, abychom našim vědcům umožnili věnovat se vrtkavým zkumavkám. Což mimo jiné znamená umět obratem řešit méně či více závažné potíže. Primárním úkolem každopádně zůstává péče o pacienta (jejichž řady čas od času rozšíříme), jejíž kvalitu si dáváme za cíl našim výzkumem zvýšit,“ konstatoval Michal Janota, provozní ředitel FNUSA-ICRC, který byl součástí jednoho z týmu.
Tým svatoanenské nemocnice „ICRC“ jezdící v květnu do práce na kole
Stejně jako tým „ICRC“ do práce na kole jezdí také zaměstnanci Kliniky zobrazovacích metod FNUSA.
„Soutěž znám od kamarádů, co se zapojili již minulé roky, přijde mi to super nápad, zejména na utužení a motivaci kolektivu a za druhé, když už člověk opravdu denně jezdí v Brně, všímá si velkých nedostatků zázemí a cyklistické infrastruktury v Brně. Zúčastněním se aspoň minimálně můžeme snahy o zlepšení podpořit. No a za třetí jsme klinika, kde se opravdu na kole jezdí, takže nebyl problém se zapojit,“ objasnila svoji účast v soutěži lékařka Kateřina Martináková.
Hana Zouharová, finanční specialistka FNUSA-ICRC, poukázala s humorem na jisté úskalí cyklistiky: „Jízda na kole mi přináší sice z 10 % úrazy, ale z 90 % se jedná o satisfakci plynoucí z dobré fyzické kondice, vyčištění hlavy a praní často zabláceného oblečení.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva