ERÚ: Workshop o energetické bezpečnosti v Budapešti

13.07.2018 20:34 | Zprávy

V rámci iniciativy Východního partnerství EU se ve dnech 14. až 15. června 2018 uskutečnil workshop regulačních orgánů, který se konal za přispění ERÚ. Českého regulátora v Budapešti zastupovali Petra Grigelová, Jana Haasová, Jan Liška a Martin Šik.

ERÚ: Workshop o energetické bezpečnosti v Budapešti
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

 

Tématem workshopu byly otázky energetické bezpečnosti a solidarity. V rámci workshopu vystoupil například bývalý ředitel E-Control  a současný člen Odvolacího senátu ACER Walter Boltz, zástupce sekretariátu Energetického společenství Dirk Buschle či předseda regulatorní rady Energetického společenství Giorgi Pangani. Martin Šik, z pozice místopředsedy CEER, přednesl prezentaci na téma bezpečnosti dodávek v EU z pohledu CEER. Tato vystoupení doplnili zástupci regulačních orgánů z Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny, kteří prezentovali aktuální vývoj ve svých zemích. (Všechny prezentace jsou dostupné zde: https://www.ceer.eu/7th-eap-workshop.)

Příspěvky regulátorů ze zemí Východního partnerství ukázaly, že ve všech zemích dochází k významným změnám. Zástupce Ázerbájdžánu se zaměřil na nedávné zřízení nezávislého regulačního úřadu a pokroku při jeho ustavování, Bělorusko zdůraznilo posílení energetické bezpečnosti a spolupráci se všemi sousedy, Gruzínská prezentace akcentovala sociální únosnost zvyšování tarifů v prostředí liberalizované energetiky, zástupce Moldávie konstatoval, že jeho země může při plnění klimatických cílů těžit s velkého podílu využívání biomasy pro vytápění a Ukrajina zmínila, že prochází velmi ambiciózní reformou v celé řadě aspektů energetického sektoru. Z většiny příspěvků bylo znát, že tyto země provádějí ambiciózní reformní projekty a v posledních letech dosahují značného úspěchu.

Účastníci workshopu často upozorňovali, že praktická realizace solidarity je především politickou a nikoliv právní otázkou. Přesto má uplatňování principu solidarity nejvyšší důležitost, přinesl by výhody všem zúčastněným stranám.

Dalším probíraným tématem workshopu byly měnící se výzvy v oblasti bezpečnosti dodávek a rizika, kterým budou regulační orgány v budoucnosti muset čelit, například zvyšující se možnost kybernetických útoků. K jednomu ze závěrů workshopu jednoznačně patří, že integrace trhů s energiemi posiluje solidaritu a bezpečnost dodávek, která nemá pouze technické, ale také politické, sociální a politické aspekty.

Cestu do Budapešti využili zástupci ERÚ také k projednání další spolupráce s Energy Regulators Regional Association (ERRA), konkrétně s jejím předsedou Märtem Otsem a programovou ředitelkou Krisztinou Kaszou, které byl předán originál přihlášky ERÚ do této asociace. Řádným členem ERRA by se měl Energetický regulační úřad stát během jednání valného shromáždění ERRA v říjnu 2018, naváže tak na své předchozí členství a spolupráci s touto organizací.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Poslanecká sněmovna: Sametový listopad 1989 - výstava fotografií

13:28 Poslanecká sněmovna: Sametový listopad 1989 - výstava fotografií

Výstava fotografií Karla Čtveráčka připomíná v Poslanecké sněmovně pětatřicáté výročí sametové revol…