ERÚ upozorňuje na specifika sdílení elektřiny v bytových domech

28.08.2024 10:17 | Tisková zpráva

Letošní novela energetického zákona (Lex OZE II) má dopad nejen na nově vznikající projekty, ale i na obyvatele bytových domů, kteří už elektřinu sdíleli. Energetický regulační úřad (ERÚ) připomíná, že do konce roku 2024 se musí nově registrovat u datového centra. Zároveň upozorňuje, na co si musí dát pozor bytové domy, jež se na sdílení teprve připravují.

ERÚ upozorňuje na specifika sdílení elektřiny v bytových domech
Foto: ERÚ
Popisek: ERÚ

Sdílení v rámci bytových domů je možné už od počátku roku 2023, kdy ho ERÚ umožnil novelizací své vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. Tohoto řešení využilo 154 skupin sousedů. Pokud chtějí ve sdílení elektřiny pokračovat, musí se do konce roku zaregistrovat u nově vzniklého Elektroenergetického datového centra (EDC). Při registraci u EDC je třeba si zvolit správce skupiny a aktualizovat zejména alokační klíč, podle něhož se elektřina rozděluje mezi jednotlivé domácnosti.

Letos pak nabyla účinnosti novela Lex OZE II, která sdílení zakotvila přímo do zákona. „Pro obyvatele bytových domů je nejvýhodnější sdílení za jednou domovní skříní, typicky mezi byty a nebytovými prostory za jedním vchodem do domu. V tom případě nevyužívají distribuční soustavu, a uspoří proto nejen na obchodní složce ceny, ale i na regulovaných platbách vztažených na spotřebu elektřiny,“ vysvětluje Martina Krčová, členka Rady ERÚ.

Pokud účastníci sdílení nevyužívají distribuční soustavu, mohou navíc fungovat ve speciálním režimu – až do tisícovky zákazníků, respektive bytů si nezakládají žádné společenství. Při využívání distribuční soustavy to je naopak nutné už tehdy, když je předávacích míst více než 11 (při menším počtu se uplatňuje nejjednodušší režim tzv. aktivního zákazníka).

Pro založení energetického společenství nebo společenství pro obnovitelné zdroje je před samotnou registrací u EDC nutné ho ještě registrovat na ERÚ. Bytových domů by se tato povinnost týkala pouze tehdy, pokud by ke sdílení elektřiny mělo docházelo mezi více vchody. Toto nastavení ale není v současném modelu většinou tolik výhodné, protože v takovém případě nedochází při sdílení k úspoře na regulovaných platbách.

„Společenství si nemůže zaregistrovat každý. Zákon omezuje právnické osoby, které tak mohou učinit, na spolek, družstvo, nebo jiné korporace s obdobnými vnitřními poměry. Tomu z principu nemohou vyhovovat SVJ. Pokud chtějí sdílet elektřinu napříč vchody, je proto třeba, aby si založily spolek, a s ním následně požádali o registraci společenství. Také pro bytová družstva jsou zákonné podmínky velmi obtížně splnitelné, většinou jim tedy rovněž radíme založit si spolek,“ říká Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Jak úspěšně připojit společnou elektrárnu a sdílet v bytovém domě, ERÚ podrobněji radí ve speciálním desateru ZDE. Obecné informace ke sdílení jsou k nalezení na jeho webu ZDE včetně návodu a tipů k registraci společenství. Prozatím ERÚ přijal devět žádostí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

51. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

9:04 51. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se v 51. …