Evropský navigační systém Galileo zahajuje svůj provoz

15.12.2016 11:25 | Zprávy

Evropská komise dnes slavnostně oznámila, že poprvé spouští služby družicového navigačního systému Galileo. Evropa se tak zařadila mezi hlavní světové hráče na poli družicové navigace, jakými jsou zejména Spojené státy americké s populárním a dlouhodobě využívaným systémem GPS, Rusko se systémem GLONASS a Čína s BeiDou.

Evropský navigační systém Galileo zahajuje svůj provoz
Foto: CSO
Popisek: Satelit

Uživatelé a vlastnící chytrých mobilní telefonů vybavených vhodnými přijímači tak již budou moci signál z družic Galileo využívat a v kombinaci se systémem GPS najít signál i v místech, kde to doposud nebylo možné nebo jen velmi obtížné.

Zmínka o systému Galileo se poprvé objevila ve sdělení Evropské komise v únoru 1999 a od té doby se systém blíží ke své realizaci. Hlavním gestorem programu Galileo je Evropská komise, poskytováním prvních služeb je ale pověřena agentura GSA, která sídlí v Praze. První dvě experimentální družice Giove-A a Giove-B byly vypuštěny v letech 2005 a 2008 a na základě zkušeností z jejich provozu byla navržena evropská navigační družice GalileoSat. Navigační systém Galileo má celkem tvořit alespoň 24 provozních družic a 6 družic záložních, všechny ve výšce zhruba 23 000 kilometrů nad Zemí. V tuto chvíli se ve vesmíru nachází 18 družic a zbývajících 12 by mělo být vypuštěno do roku 2020.

Lepší pokrytí signálem a přesnější určování polohy

Všichni uživatelé vybavení přijímačem Galileo, např. ve svém mobilním telefonu, budou již brzy moci využívat signál z družic GalileoSat. Signál systému Galileo byl navržen tak, aby byl kompatibilní s GPS. V místech, kde byl doposud špatný nebo žádný signál, například v ulicích měst se zástavbou zastiňující výhled na oblohu, systém Galileo částečně zaplní mezery bez dostatečného pokrytí družicemi GPS. Postupem času, jak bude počet družic Galileo na oběžné dráze narůstat, uživatel zaznamená nejen lepší pokrytí signálem, ale i přesnost v určení své polohy.

Podobně jako americký systém GPS, Galileo nabídne pro všechny uživatele bezplatné určení polohy pomocí tzv. Otevřené služby (OS). Dále bude spuštěna šifrovaná Veřejně regulovaná služba (PRS), která bude k dispozici pouze veřejným orgánům pro účely ochrany obyvatelstva, pro hasičské záchranný sbor, celníky a policii ČR. Třetí spouštěnou službou bude Pátrací a záchranná služba (SAR), která je evropským příspěvkem k mezinárodnímu systému nouzové lokalizace Cospas-Sarsat a umožní zkrátit dobu potřebnou pro detekci lodí v nouzové situaci na moři či osob ztracených v horách ze 3 hodin na 10 minut. Galileo také od samého počátku garantuje vysokou přesnost časové informace, což využije zejména telekomunikační sektor, bankovní sektor pro synchronizaci finančních transakcí a energetický sektor pro synchronizaci distribučních energetických sítí.

Zatímco v roce 2010 existovali pouze tři výrobci čipových sad kompatibilních se systémem Galileo, dnes takové čipové sady vyrábí 17 společností, což představuje více než 95 % celosvětové nabídky. Kromě toho do konce roku 2018 bude přijímač pro systém Galileo součástí všech typů nově schválených vozidel prodávaných v Evropě vybavených systémem tísňového volání eCall. Rozrůstající se seznam zařízení a čipových sad kompatibilních se systémem Galileo je uveden na adrese www.useGalileo.eu. Veškeré informace týkající se vývoje produktů a služeb kompatibilních se systémem Galileo jsou k dispozici na internetových stránkách Evropského střediska služeb pro GNSS na stránkách www.gsc-europa.eu.

Počáteční služby systému Galileo:

Co je třeba vědět

Co je to Galileo?

Galileo je, podobně jako americký GPS, globální navigační družicový systém Evropské unie (GNSS), který poskytuje rádiové signály pro navigaci a určování polohy a času. Po úplném dokončení bude systém Galileo nabízet pět druhů služeb: otevřenou službu, veřejnou regulovanou službu, komerční službu, pátrací a záchrannou službu. Bude se rovněž podílet na službě monitorování integrity.

Co jsou to počáteční služby systému Galileo?

Probíhá zavádění systému Galileo, což znamená, že se buduje infrastruktura družic a pozemních stanic. Zahájení počátečních služeb znamená přechod od zavádění a zkušební fáze systému k provozu. Zprovoznění počátečních služeb umožní, aby všechna zařízení hromadné spotřeby, v nichž je zabudována čipová sada kompatibilní se systémem Galileo, jako jsou chytré telefony nebo navigace vozidel, využívala signály systému Galileo pro určování polohy a času a k navigaci.

Počáteční služby systému Galileo jsou prvním krokem k plnému provozu. Zavádění systému Galileo bude pokračovat vypuštěním dalších družic. Jejich rozsáhlejší konstelace postupně vylepší výkonnost systému a jeho celosvětovou dostupnost. Konstelace by měla být dokončena do roku 2020.

Mezi počáteční služby systému Galileo bude patřit: otevřená služba, veřejná regulovaná služba (PRS) a pátrací a záchranná služba (SAR).

Co je otevřená služba systému Galileo?

Otevřená služba systému Galileo je bezplatná služba hromadné spotřeby k určování polohy a času a k navigaci, kterých lze využívat prostřednictvím čipových sad kompatibilních se systémem Galileo, např. v chytrých telefonech nebo systémech navigace vozidel.

Co je veřejně regulovaná služba?

Veřejně regulovaná služba je k dispozici veřejným orgánům pro účely civilní obrany, pro hasičské sbory, celníky a policii. Tato služba je vysoce spolehlivá a plně kódovaná, takže nabízí veřejným orgánům v případě nouzových či krizových situací, jako jsou např. teroristické útoky, nepřetržitý provoz.

Co je pátrací a záchranná služba systému Galileo?

Pátrací a záchranná služba systému Galileo je evropským příspěvkem k mezinárodnímu systému lokalizace nouzových zařízení „Cospas-Sarsat“. Díky pátrací a záchranné službě systému Galileo dojde k výraznému zlepšení lokalizace nouzových zařízení. Pokud se např. někdo ztratí na moři nebo v horách a aktivuje nouzové zařízení, doba potřebná k jeho lokalizaci se sníží z až tří hodin na pouhých deset minut. Lokalizace nouzového zařízení bude navíc daleko přesnější, až na rozsah 5 km – v současnosti je to 10 km.

Co je prohlášení o počátečních službách systému Galileo?

Prohlášením o počátečních službách systému Galileo Evropská unie oznamuje, že družice a pozemní infrastruktura systému Galileo jsou provozuschopné. Podmínky poskytování počátečních služeb systému Galileo a jejich očekávaný výkon (přesnost atd.) a dostupnost byly zveřejněny na internetových stránkách Evropského střediska služeb: www.gsc-europa.eu.

Jaké jsou výhody počátečních služeb systému Galileo pro koncového uživatele?

Počáteční služby systému Galileo jsou plně interoperabilní s GPS a jejich kombinovaným užitím dosáhne koncový uživatel řady výhod. Družice Galileo fungují ve spojení s GPS, tudíž bude k dispozici více družic – pro koncového uživatele to znamená přesnější a spolehlivější lokalizaci. Zpřesnění polohy, které systém Galileo přinese, zlepší především navigaci ve městech, kde mohou vysoké budovy často blokovat signály z družice.

Přesné stanovení času systémem Galileo rovněž umožní pružnější synchronizaci bankovních a finančních transakcí, telekomunikačních a energetických distribučních sítí, díky čemuž budou moci účinněji fungovat – jedná se o často přehlížený, ale nesmírně důležitý úkol.

Galileo v neposlední řadě přispěje k záchraně životů. Pátrací a záchranná služba systému Galileo sníží čas potřebný k zaměření nouzových zařízení z až tří hodin na pouhých deset minut. Přesněji bude také stanovena poloha nouzových zařízení a lidé, kteří se ztratí na moři nebo v horách, se tudíž dočkají záchrany rychleji.

Jaké přístroje umožňující využívání systému Galileo jsou nyní na trhu?

Trh je na systém Galileo připraven. V roce 2010 existovali pouze tři výrobci čipových sad kompatibilních se systémem Galileo. Dnes takové čipové sady vyrábí 17 společností, což představuje více než 95 % celosvětové nabídky.

Patří sem:

  • Hlavní výrobci čipových sad, jako jsou společnosti Broadcom, Mediatek, STM, Intel, Qualcomm a uBlox.
     
  • Qualcomm, společnost s vedoucím postavením na trhu čipů do chytrých telefonů, jako je Snapdragon, již do svých přístrojů Galileo zabudovává, což znamená, že řada chytrých telefonů je již na tento systém připravena.
     
  • Společnost STM, hlavní evropský výrobce čipových sad v automobilovém odvětví, oznámila výrobu čipů pro telematické a navigační systémy do vozidel kompatibilních se systémem Galileo s názvem Teseo.

V září 2016 uvedl španělský výrobce mobilních telefonů BQ na trh první chytrý telefon kompatibilní se systémem Galileo navržený v Evropě.

Kromě toho najdete do konce roku 2018 systém Galileo ve všech typech nově schválených vozidel prodávaných v Evropě vybavených systémem tísňového volání eCall.

Rozrůstající se seznam zařízení a čipových sad kompatibilních se systémem Galileo, které jsou v současnosti dostupné, najdete na adrese www.useGalileo.eu.

Jaký socioekonomický dopad bude mít systém Galileo?

Přínosy systému Galileo lze změřit jejich socioekonomickým dopadem na uživatele, společnost a životní prostředí.

Uživatelé budou moci využívat spolehlivějšího a přesnějšího určování polohy, což vylepší jejich navigaci především ve městech a zastavených oblastech. Prvky, jako je pátrací a záchranná služba systému Galileo a její integrace do systému eCall, zkrátí dobu reakce záchranných složek v případě katastrofy či nehody.

Přesné stanovení času systémem Galileo rovněž umožní pružnější synchronizaci bankovních a finančních transakcí a také transakcí v rámci telekomunikačních a energetických distribučních sítí, které pohánějí světovou ekonomiku.

Využití satelitní navigace napomohlo růstu světové ekonomiky, zejména v odvětvích, jež využívají špičkových technologií, a odborníci předpokládají, že do roku 2019 dojde na celosvětovém trhu satelitních navigací k více než 8% růstu. Očekává se, že vyšší spolehlivost, kterou přinese Galileo jakožto třetí globální systém vedle GPS a GLONASS, umožní vznik řady nových aplikací a služeb, které budou využívat spolehlivější lokalizace, a povede k dalšímu hospodářskému růstu v Evropě i jinde.

Agentura pro evropský GNSS (GSA) provedla další posouzení, jež ukazuje významné přínosy využívání systému Galileo a GNSS pro hospodářství a životní prostředí v nadcházejícím desetiletí; najdete je na stránkách GSA: www.gsa.europa.eu.

Jak bude Galileo fungovat?

Z měření stávajících navigačních signálů systému Galileo vyplývá, že fungují výborně. Dosažitelná přesnost závisí na řadě faktorů, mimo jiné na počtu družic a optimalizaci systému. Očekáváme tedy, že výkonnost počátečních služeb bude alespoň tak dobrá jako u GPS a zvýší se až s dokončením systému Galileo, k němuž dojde do roku 2020. Další podrobnosti o výkonu (přesnosti atd.) a dostupnosti byly zveřejněny na internetových stránkách Evropského střediska služeb: www.gsc-europa.eu.

Profesionálním a náročnějším uživatelům vybaveným příslušnými přijímači poskytne systém Galileo díky dalším volně dostupným signálům využívajícím jiných frekvencí ještě lepší výkon.

Od kdy budou počáteční služby systému Galileo dostupné?

V nejbližší době bude oznámen termín zahájení počátečních služeb systému Galileo.

Od kdy se očekává dostupnost všech služeb systému Galileo?

Všechny služby systému Galileo budou dostupné po dokončení konstelace družic a pozemní infrastruktury, k němuž by mělo dojít do roku 2020. Bude tak umožněna plná výkonnost systému Galileo a jeho maximální dostupnost.

Kdy budu moci začít využívat systému Galileo na svém mobilním telefonu?

Všichni hlavní výrobci čipových sad do chytrých telefonů jako Qualcomm, Broadcom, Intel a Mediatek vyrábí či hodlá vyrábět produkty kompatibilní s tímto systémem a první chytré telefony umožňující využívat tohoto systému se na trhu objevily na podzim 2016. Mnoho dalších výrobců půjde v jejich stopách. Je velmi pravděpodobné, že v budoucnu budou moci systému Galileo, ale také jiných globálních satelitních navigačních systémů, využívat všechny chytré telefony a navigace.

Kdy budu moci začít využívat systému Galileo ve svém autě?

Od dubna 2018 budou všechny typy nově schválených vozidel prodávaných v Evropě kompatibilní se systémem Galileo – jednou z jejich povinností totiž bude dodržovat nařízení EU o systému tísňového volání eCall. Navigace do vozidel kompatibilní se systémem Galileo se začnou na trhu objevovat v roce 2017.

Kde mohou společnosti získat informace, které jim pomohou vyvíjet produkty a služby využívající signálů systému Galileo?

Veškeré informace týkající se vývoje produktů a služeb kompatibilních se systémem Galileo jsou k dispozici na internetových stránkách Evropského střediska služeb pro GNSS. Kontaktní údaje naleznete zde: www.gsc-europa.eu

Jak zjistím, zda je můj telefon či navigace kompatibilní se systémem Galileo?

Seznam čipových sad a chytrých telefonů kompatibilních se systémem Galileo najdete zde: www.useGalileo.eu. Tento seznam bude aktualizován, protože počet takových zařízení se neustále zvyšuje!

Kolik budu za počáteční služby systému Galileo platit?

Počáteční služby systému Galileo budou bezplatné a bude tomu tak i poté, co systém přejde k plnému provozu.

Kdo poskytuje počáteční služby systému Galileo?

Za program Galileo nese hlavní odpovědnost Evropská komise, avšak poskytováním počátečních služeb je pověřena Agentura pro evropský GNSS (GSA).

Na základě pověření Evropské komise je za zavedení systému a poskytování technické podpory při jeho provozu odpovědná Evropská kosmická agentura (ESA).

Kde se mohu o počátečních službách systému Galileo dozvědět více?

Všichni uživatelé systému Galileo se mohou obracet na Evropské středisko služeb pro GNSS. Technickou podporu Evropského střediska služeb nejdete zde: http://www.gsc-europa.eu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

20:16 Jihočeský kraj: Máme dvě Evropská města sportu 2025. Tábor a Jindřichův Hradec

Jihočeský kraj slaví dvojí úspěch na sportovním poli. Města Tábor a Jindřichův Hradec získala titul …