„V České republice dnes platí přibližně 15 tisíc předpisů, přičemž každý rok je ve Sbírce zákonů vyhlašováno 200 až 300 právních předpisů. Odhadnout, kolik předpisů mezi všemi platnými zákony, nařízeními a vyhláškami, je zbytečných, si netroufám. Jisté je pouze to, že ve změti právních předpisů se pomalu přestávají orientovat i odborníci,“ potvrdil v rozhovoru pro portál Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) advokát Pavel Strnad z advokátní kanceláře Polverini Strnad.
Podle něho už nikdo ani neví, kolik v České republice nyní platí zákonů. Na problém narazilo ministerstvo vnitra, když se chystalo zrovnoprávnit tištěnou a elektronickou verzi Sbírky zákonů. A navrhovalo speciální zákon o svodu platných právních předpisů. Zjednodušeně – limitem měl být rok 1945, starší předpisy by vypadly. Jenomže se ozvali kritici, ukazovali na předpisy z první republiky či z doby Rakouska-Uherska, které podle nich lze stále aplikovat.
„Více než rozporuplnost vnímám problém, že nám často k zásadním normám chybí důležité prováděcí předpisy, jako tomu bylo např. u občanského zákoníku účinného od 1. 1. 2014, nebo že není evropská legislativa řádně implementována do právního řádu ČR. Jelikož se těchto pravidel ale mohou občané ČR dovolávat, může to způsobit zásadní problémy,“ dodal Strnad.
Celý rozhovor s Pavlem Strnadem si můžete přečíst ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva