FNUSA-ICRC: V centru probíhaly testy italských roušek

08.05.2020 19:27 | Zprávy

Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se aktivně zapojilo do boje proti pandemii nemoci COVID-19 také testováním roušek. Kvůli situaci v Itálii, kde bylo obtížné sehnat volné kapacity pro testy k certifikaci, se v Brně testovaly roušky právě italského výrobce.

FNUSA-ICRC: V centru probíhaly testy italských roušek
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA-ICRC

Firma MODA Impresa s.r.l. ještě nedávno šila doplňky pro světové značky Dolce Gabbana, Versace, Ferré a další. Po začátku pandemie rychle přeorganizovala výrobu a začala vyrábět roušky ve velkém. Problém byl ale s jejich certifikací pro použití v nemocnicích. Laboratoře v Itálii byly plně využity pro testování pacientů a ani na univerzitách nebylo možné zkoušky k certifikaci provést. Díky dobrým kontaktům v Itálii, konkrétně na Florentské univerzitě, se tak roušky brzy dostaly do Brna.

Laboratoře Mezinárodního centra klinického výzkumu FNUSA se ukázaly jako ty nejvhodnější, takže testování mohlo začít. „Prováděli jsme zejména mikroskopické analýzy struktury povrchu i filtru a také testy integrity, které pomohly při vlastní certifikaci. Nyní už je mohou používat i lékaři v italských nemocnicích,“ uvedl Giancarlo Forte, vedoucí Centra translační medicíny a náměstek FNUSA-ICRC.

I po úspěšné certifikaci však práce nekončí, výzkumníky by zajímalo ještě chování virů při průchodu rouškou. „Budeme sledovat fluorescenční nanočástice, které jsou ještě menší než kapénky s viry a analyzovat, jestli filtrem projdou a v jakém množství. To by mohlo pomoci v dalším vylepšování materiálu pro filtry,“ dodal Giancarlo Forte.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Zálohování PET lahví a plechovek

Můžete mi vysvětlit smysl zálohování? Kde berete jistotu, že se pak bude víc třídit? Co když třeba docílíte tak toho, že se možná budou víc třídit lahve a plechovky, které lidé budou kvůli zálohám vracet do obchodu, ale zbytek odpadu, přestanou třídit? A proč musím petky případně vracet neporušené? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Účastníci pochodu uctí oběti holocaustu i přispějí do Vojenského fondu solidarity

22:03 Armáda ČR: Účastníci pochodu uctí oběti holocaustu i přispějí do Vojenského fondu solidarity

Poznáš, co v tobě skutečně je, uctíš památku obětí druhé světové války, a navíc ještě podpoříš Vojen…