FNUSA-ICRC začíná studovat molekulární příčiny stárnutí

19.05.2017 9:10 | Zprávy

Centrum translační medicíny (CTM) Mezinárodního centra klinických studií Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) získalo grant 177 mil. Kč na vybudování nového výzkumného týmu který studuje molekulární příčiny stárnutí a navrhuje nové farmaceutické látky na léčbu nejzávažnějších onemocnění, které postihují seniory, jako jsou například srdeční selhání, Alzheimerova choroba nebo selhání jater.

FNUSA-ICRC začíná studovat molekulární příčiny stárnutí
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA-ICRC

Projekt s názvem „Mapování molekulární podstaty procesů stárnutí pro vývoj nových léčebných metod” obdržel grant ze Strukturálních fondů EU, z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání řízeného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Cílem výzvy „Podpora excelentních výzkumných týmů,” v rámci které byl grant získán, je přivést do České republiky špičkové vědce a dát jim příležitost vybudovat si svůj vlastní výzkumný tým.

„Hlavním vědecným cílem projektu je objevit role epigenetiky, mechaniky, imunitní reakce, mezibuněčného transportu, a mitochondriální dysfunkce v procesech stárnutí a nemocech které seniory nejvíce postihují,” vysvětluje Giancarlo Forte, vedoucí Centra translační medicíny. „Proto jsme se v projektu zaměřili na vybrané patologie spojované se stárnutím – chceme lépe porozumět imunitním reakcím a metabolickým změnám během procesu stárnutí.”

Grant umožnil vedení FNUSA-ICRC přilákat do Brna Dr. Manlio Vinciguerru, italského vědce, který předtím působil na renomované University College London (UCL) ve Velké Británii, sedmé nejlepší univerzitě na světě a třetí nejlepší univerzitě v Evropě podle mezinárodního žebříčku QS World University Ranking.

Dr. Vinciguerra studoval na univerzitách v Katánii (Itálie) a Ženevě (Švýcarsko) a pracoval v Evropské laboratoři molekulární biologie (European Molecular Biology Laboratory) v Itálii a Německu. V letech 2011-2016 pracoval jako vedoucí výzkumník v Ústavu pro výzkum jater a zažívání (Institute for Liver and Digestive Health) na University College London. Jeho výzkum se zaměřuje na porozumění příčin rakoviny a poruch metabolismu v souvislosti se stárnutím.

Ve FNUSA-ICRC se dr. Vinviguerra stal vedoucím svého vlastního výzkumného týmu s názvem Epigenetika v metabolismu a procesech stárnutí (Epigenetics in Metabolism and Aging Processes) v rámci Centra translační medicíny. Jeho výzkumný tým se již skládá ze tří dalších výzkumníků z Itálie, Polska a České republiky.

Gorazd B. Stokin, šéf FNUSA-ICRC informuje: „Dalším cílem projektu je vybudovat první moravský archiv reprogramovaných buněk, získaných od dárců a pacientů z region, použitelných k jejich pozdější léčbě. To je v České republice unikátní a umožní nám to získávát a uchovávat buňky ze srdce a mozku pro další využití v personalizované léčbě pacientů.”

„Stárnutí je jednou z největších výzev pro rozvinuté země jako je ČR,” říká k získanému grantu Martin Pavlík, ředitel FNUSA a dodává: „od roku 1989 se průměrná míra dožití zvýšila u mužů u 68 na 75 let a u žen z 75 na 81 let. Žijeme tedy déle než naši předkové a očekává se, že v první polovině tohoto století vzroste podíl seniorů nad 65 let věku z jedné šestiny až k jedné třetině populace. S růstem počtu seniorů však roste také počet pacientů trpícími typickými chorobami seniorů, jako je například Alzheimerova choroba. To bude mít dopad nejen na pacienty, ale i na jejich rodiny, a na systémy financování zdravotní peče. Je proto potřeba hledat nové možnosti včasné diagnostiky a léčby těchto onemocnění.”

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

22:28 Ústecký kraj: Národní park České Švýcarsko posiluje požární prevenci

Národní park České Švýcarsko v reakci na požár z roku 2022 významně posílil požární prevenci. Realiz…