Fakultní nemocnice u svaté Anny má zastoupení v Českém veslařském svazu

23.02.2017 16:20 | Zprávy

MUDr. Pavel Homolka, Ph.D., lékař Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byl zvolen od 1. 1. 2017 do funkce předsedy zdravotní komise Českého veslařského svazu se sídlem v Praze. Jedná se o prestižní ocenění dlouholeté práce nejen pro samotného lékaře, ale také pro celou Fakultní nemocnici u sv. Anny, kde Pavel Homolka pracuje na Klinice tělovýchovného lékařství a rehabilitace (dále KTLR).

Fakultní nemocnice u svaté Anny má zastoupení v Českém veslařském svazu
Foto: FNUSA
Popisek: FNUSA

„Mým hlavním úkolem bude v této pozici řešit především systémová řešení  zdravotní problematiky veslařského svazu dle  platné legislativy ČR. Bude se jednat především o dopracování moderní koncepce preventivních prohlídek sportovců a to ve všech věkových kategoriích včetně vrcholového sportu a kategorie „masters“ dle nejnovějších poznatků medicíny. Již dnes má veslařský svaz k dispozici velmi kvalitní a odborníky uznávanou koncepci preventivních prohlídek, která je zaměřena především na prevenci náhlé srdeční smrti ve sportu. Víme, že veslování je extrémně náročný sport s řadou zdravotních rizik. Důraz proto klademe u veslařů na velmi podrobné vyšetření srdce, včetně zátěžového testu, echokardiografii a podrobného laboratorního vyšetření. Hlavním účelem těchto prohlídek je zachytit včas známky život ohrožujících onemocnění srdce, především vrozených srdečních vad, vážných poruch převodního srdečního systému, závažných metabolických poruch a poruch pohybového systému. Tato koncepce je již dnes vzorem pro zdravotní preventivní koncepce i v dalších sportovních svazech České republiky. Ve funkci lékaře národního veslařského týmu ČR  mám také za povinnost zdravotně zabezpečit vrcholové veslařské akce (Mistrovství Evropy, Mistrovství světa, Olympijské hry apod.), což může být časově náročné. Jsem proto vděčný podpoře vedení fakultní nemocnice při vykonávání této funkce a též mým kolegům, kteří musí zaskočit v době mé nepřítomnosti.“ sdělil Pavel Homolka.

„Naši lékaři se také aktivně účastní boje proti sportovnímu dopingu ve výkonnostním i  profesionálním sportu,“ informoval Martin Pavlík, ředitel Svatoanenské nemocnice. Lékař Ladislav Svoboda je členem exekutivy antidopingového výboru České republiky a provádí namátkové dopingové kontroly ve všech sportovních odvětvích. Je aktivní v antidopingovém boji v kopané a pracuje jako antidopingový komisař pro evropskou i světovou fotbalovou federaci (UEFA, FIFA). Aktivně spolupracuje se světovou antidopingovou federací WADA. KTLR jedním z pracovišť v České republice, které provádí podrobná vyšetření sportovců před udělením terapeutických výjimek.

„Velmi aktivní jsou v péči o sportovce i někteří fyzioterapeuti kliniky. Jako příklad uvádím Lukáše Katzera, který pečuje o národní basebalové družstvo České republiky a Jaroslavu Pochmonovou, která velmi úspěšně spolupracuje s Českou kuželkářskou asociací a doprovází v rámci světového poháru reprezentační kuželkářské družstvo České republiky,“ zhodnotil Petr Dobšák, přednosta KTLR.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

10:34 ČEZ: Ústí nad Labem se plně hlásí k udržitelnosti

Udržitelnost a civilizace je název třetí exteriérové výstavy, která je až do 14. května k vidění na…