Finanční správa zadržuje historicky nejméně nadměrných odpočtů DPH

17.07.2019 20:18 | Zprávy

Finanční správě ČR se daří stále efektivněji cílit kontroly plátců DPH. Svědčí o tom celkový objem zadržených nadměrných odpočtů DPH, který se snižuje. Vyplývá to ze statistik FS ČR k 30. 6. 2019.

Finanční správa zadržuje historicky nejméně nadměrných odpočtů DPH
Foto: financnisprava.cz
Popisek: Finanční správa ČR - logo

Zadržování nárokovaných nadměrných odpočtů na dani z přidané hodnoty provádí Finanční správa z důvodu nutnosti prověřit jejich oprávněnost. „Na druhou stranu se jedná o zásah do vlastnického práva daňového subjektu, který musí být používán šetrným a přiměřeným způsobem. Finanční správa se v rámci platné daňové legislativy snaží minimalizovat objem zadržovaných prostředků, a tím zároveň minimalizuje i zásah do vlastnického práva,“ vysvětlila generální ředitelka Tatjana Richterová.

Finanční úřady podle jejích slov budou vždy určitou část nadměrných odpočtů prověřovat před jejich vyplacením. Objem této částky se však počátkem letošního roku podařilo snížit na částku těsně přesahující miliardu korun. Dlouhodobý průměr této částky byl kolem 5 miliard korun a v některých měsících roku 2014 tato částka přesahovala dokonce 17 miliard korun.

Snižování objemu zadržených nadměrných odpočtů u daně z přidané hodnoty je dlouhodobý trend, který ve prospěch plátců pozitivně ovlivnilo zavedení nových efektivních nástrojů správy této daně, zejména kontrolního hlášení a na něj navazující analytické a metodické práce. Vedle toho, v případě, že je daňovému subjektu zadržován nadměrný odpočet delší dobu (4 měsíce), je mu od roku 2017 přiznávána kompenzace v podobě úroku z daňového odpočtu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Kapela Wsedě pozitivně působí v programu Prevence kriminality

19:28 Vězeňská služba: Kapela Wsedě pozitivně působí v programu Prevence kriminality

V závěru roku 2024 byly realizovány dvě návštěvy programu Prevence kriminality, a to ve školách - Ob…