„Indie, coby jedna z prioritních zemí pro český vývoz v rámci Exportní strategie, je bezesporu velmi zajímavým teritoriem pro české exportéry. Vzájemná obchodní spolupráce mezi Indií a Českou republikou se každým rokem prohlubuje. Možnosti uplatnění českých firem v Indii vidíme především v oblasti vyspělých technologií, v oboru IT nebo biotechnologií,“ říká Petr Kužel, prezident HK ČR a upozorňuje na skutečnost, že velké možnosti rozvoje spolupráce tkví i v oblasti budování infrastruktury, a to především proto, že Indie má v plánu velké investice v oblasti rozvoje železniční dopravy včetně výstavby rychlostních koridorů. „Dle informací Hospodářské komory České republiky je další perspektivní oblastí rovněž cestovní ruch či zemědělství,“ dodává prezident Kužel.
V šesti dnech navštíví třicet zástupců českých firem celkem čtyři města – Dháku, Dillí, Aurangabád a Mumbaj. Na Česko-bangladéšském a Česko-indickém podnikatelském fóru budou mít účastníci podnikatelské mise jedinečnou možnost navázat cenné obchodní kontakty se svými indickými protějšky.
Do Indie a Bangladéše letí s ministrem Kubou a HK ČR firmy zabývající se mj. telekomunikační, zabezpečovací či informační technikou, zastoupen je i automobilový, elektrotechnický a strojírenský průmysl a mise se rovněž účastní zástupci exportního financování. Jan Köhler ze společnosti T-CZ, a.s. vysvětluje účast v misi do Indie a Bangladéše následovně: „Bangladéš je pro nás a naši skupinu PAMCO tradiční a klíčové teritorium. Naše firma T-CZ dodala za posledních 10 let do Bangladéše celkem 9 letištních radarů a naše mateřská firma PAMCO tam také obchoduje s náhradními díly na letadla atp. V tomto roce probíhá v Bangladéši výrazné oživení a reaktivizování trhu, proto doufáme, že v rámci mise do tohoto teritoria navážeme řadu významných obchodních kontaktů.“ Bangladéš ostatně označuje za nové teritorium i Vladimír Sýs ze společnosti Agile Europe a.s., která je zaměřená na oblast obnovitelných zdrojů energie: „Bangladéš je pro nás skutečně novým trhem, proto doufáme, že nám návštěva ministra průmyslu a obchodu společně s plánovanou schůzkou se zástupci Obchodní komory v Dháce ušetří čas při orientaci na trhu. Během Česko-indického podnikatelského fóra v Dillí bychom navíc rádi podepsali memorandum o spolupráci s největším provozovatelem telekomunikačních věží v Indii,“ vysvětluje. Naopak s indickým trhem má nemalé zkušenosti společnost Vítkovice, a.s., jejíž zástupci se rovněž účastní doprovodné podnikatelské mise. „V Indii jsme velmi aktivní. Konkrétně v Dillí máme od roku 2010 trvalé zastoupení ve formě společnosti VITKOVICE India Power. Zaměřujeme se na dodávky zařízení pro jadernou i klasickou energetiku a na dodávky zařízení pro doly,“ zmiňuje Jan Světlík ze společnosti Vítkovice, a.s.
Memorandum o vzájemné spolupráci plánuje v Indii podepsat i Hospodářská komora České republiky, a to s EEPC India (organizace zřízená indickým ministerstvem obchodu na podporu strojírenství) a s FBCCI (Federace bangladéšských hospodářských a průmyslových komor).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komora.cz