HSHMP: Světová zdravotnická organizace považuje odpor k očkování za jednu z největších zdravotních hrozeb

26.01.2019 19:17 | Zprávy

Světová zdravotnická organizace (WHO) v těchto dnech na svých internetových stránkách zveřejnila seznam deseti největších hrozeb pro zdraví lidí na celém světě. Zařadila mezi ně také neochotu k očkování. WHO uvádi, že kvůli tomu hrozí, že přijde vniveč pokrok v potírání nemocí, kterým se dá vakcinací předejít.

HSHMP: Světová zdravotnická organizace považuje odpor k očkování za jednu z největších zdravotních hrozeb
Foto: praha.eu
Popisek: Hygienická stanice hl. m. Prahy - logo

Očkování v současnosti podle WHO zachrání dva až tři miliony lidských životů za rok a dalším 1,5 milionu úmrtí by se dalo zabránit, kdyby k očkování mělo přístup více lidí. Důvody, proč se lidé rozhodnou se neočkovat, jsou podle WHO rozličné: jde o ledabylost, problémy s dostupností očkovacích látek a nedůvěru. Jako příklad onemocnění, které se znovu vrací, i když se proti němu očkuje, uvádí WHO spalničky. Předloni celosvětově přibylo oproti roku 2016 o 30 procent případů spalniček.

V Evropě v roce 2017 onemocnělo spalničkami 23.927 lidí, zatímco v roce 2016 to bylo 5273 nemocných, uvádí agentura DPA s odvoláním na WHO. Podle údajů českého Státního zdravotního ústavu do začátku loňského prosince bylo v ČR zaznamenáno 182 případů spalniček, což bylo asi o čtvrtinu více než za celý rok 2017.

Mezi další závažná rizika pro lidské zdraví řadí WHO znečištěné ovzduší a změnu klimatu. "Devět z deseti lidí každý den dýchá znečištěný vzduch," uvádí WHO. Špatný vzduch si každý rok vyžádá daň v podobě sedmi milionů předčasných úmrtí. Devadesát procent z nich připadá na země s nízkými a středními příjmy, které vyprodukují velké množství emisí v průmyslu, dopravě, zemědělství, ale i neekologickým vytápěním. Globální změna klimatu si prý ročně v období 2030 až 2050 vyžádá 250.000 případů úmrtí způsobených podvýživou, malárií, průjmovými onemocněními a přehřátím.

Lidstvo se také podle WHO musí připravit na další pandemii chřipky. "Jedinou věcí, kterou nevíme, je, kdy udeří a jak silná bude," připouští zdravotnická organizace. Za další závažná rizika WHO považuje třeba odolnost vůči antibiotikům nebo virus HIV.

Úplné znění zprávy WHO je k dispozici ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: V Janovicích  obnovili zeleň v centru obce

11:12 Nadace ČEZ: V Janovicích obnovili zeleň v centru obce

Nové stromy a keře mají vysázené v Janovicích části obce Vinary u Nového Bydžova. Příspěvek ve výši …