Někdejší důstojník ukrajinské armády a bloger, který na sociální síti X vystupuje pod jménem Tatarigami, věnoval pár slov telefonickému rozhovoru mezi německým kancléřem Olafem Scholzem a ruským vládcem Vladimirem Putinem.
„Scholzova výzva Putinovi je přesně to, co Kreml chtěl: krok k nahlodání izolace a místo u stolu se Západem, podobně jako Asadův návrat do Arabské ligy po 12 letech izolace. Nejde o krok silného evropského vůdce, ale o krok politického eunucha,“ poznamenal Tatarigami.
Scholz’s call to Putin is exactly what the Kremlin wanted: a step toward eroding isolation and a seat at the table with the West, much like Assad’s return to the Arab League after 12 isolation years. This is not the move of a strong European leader but that of a political eunuch
— Tatarigami_UA (@Tatarigami_UA) November 15, 2024
Popsal také, proč považuje možné zmrazení války za zcela chybné a nevýhodné pro Ukrajinu. V prvé řadě kvůli tomu, že země, na kterou mohou Rusové kdykoli udeřit znovu, řadu investorů odradí. Ukrajina by přitom investice potřebovala. Na obnovu Ruskem zničené infrastruktury a na další rozvoj celé země.
Vedle ekonomické krize by nejisté zmrazení konfliktu vyvolalo na Ukrajině i krizi politickou. „Poválečné volby na demokratické Ukrajině zažehnou politickou krizi, pokud bude Zelenskyj nucen uzavřít špatnou mírovou dohodu,“ napsal Tatarigami s tím, že rychlý a pro Ukrajinu nevýhodný mír by řadě lidí nahrál v úvahách, že je vždy lepší se s Ruskem nějak dohodnout, vrátit se k ekonomické spolupráci a tento postup pomůže Ruské federaci rychle se po válce zotavit. Rusko se tak zotaví mnohem rychleji než Ukrajina a bude připraveno k dalšímu úderu na oslabeného souseda. Tak to vidí někdejší ukrajinský důstojník.
„Stručně řečeno, jakákoli dohoda, která neodradí Rusko od druhé invaze, je pro Ukrajinu rozsudkem smrti,“ uzavřel Tatarigami svou úvahu.
Seems like it’s time for me to explain again, why Ukraine cannot simply freeze the war and call it peace:
— Tatarigami_UA (@Tatarigami_UA) November 15, 2024
- Without a defense clause and troops on the ground from other countries, Ukraine will need a massive standing army to guard a frontline spanning over a thousand kilometers.…
Mezitím server Kyiv Independent spočítal, že Ukrajina od počátku rozsáhlé ruské invaze v únoru 2022 obdržela již přes 100 miliard dolarů (přibližně 2,4 bilionu korun, pozn. red.) zahraniční pomoci. Země Evropské unie jsou na prvním místě v poskytování vnější rozpočtové podpory v celkové výši 40,5 miliardy dolarů (958 miliard korun), oznámilo ministerstvo financí. Po členských státech EU následují USA s podporou 28,2 miliardy dolarů, Mezinárodní měnový fond s 11,4 miliardami dolarů, Japonsko ve výši 6,3 miliardy a Kanada s podporou 5,4 miliardy dolarů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.