V pořadí již IX. ročník Karlovarské konference IZS byl opět tematický. Ústředním motem konference bylo téma „Mimořádné události s přesahem…“. Příspěvky za zacílily na přesah mimořádných událostí, který nezná hranice. Tyto události prezentovali ti, jež byli nasazeni v mezinárodních záchranných operacích, jako například při zemětřesení v Turecku, lesních požárech v Řecku, povodních ve Francii či mise Frontex. „Celospolečenský přesah mimořádné události pak reprezentovala série vystoupení k tragickému případu aktivního střelce v Praze v prosinci roku 2023,“ doplnil ředitel HZS Karlovarského kraje Oldřich Volf.
Konference IZS v Karlových Varech je každoročně zaměřena nejen na spolupráci složek integrovaného záchranného systému a představení technologií a služeb, které jsou složky schopné poskytnout veřejnosti. Jde o řadu zajímavých kazuistik a předávání cenných zkušeností. První ročník se uskutečnil v roce 2014 a od té doby patří Konference IZS do tradičního podzimního kalendáře vzdělávacích a odborných akcí. Výjimkou byl rok 2023, kdy Karlovarský kraj na konci léta hostil oficiální mistrovství ČR v požárním sportu a organizačně by tak bylo velmi složité spojit dvě takto významné akce. Po roční pauze se tak letos konal v pořadí IX. ročník konference, nově v prostorách hotelu Thermal. „Cílem je konferenci stále rozšiřovat a stávající prostory tak již kapacitně nebyly dostačující,“ vysvětlil ředitel Volf. Organizátorem konference je HZS Karlovarského kraje, ZZS Karlovarského kraje a Karlovarská krajská nemocnice.
V úvodu letošního ročníku konference vystoupil náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Petr Kubis. Ten zdůraznil nutnost toho, aby se již nijak nesnižovaly výdaje státu na oblast IZS. „V našem kraji je pak priorita zbudování základny letecké záchranné služby,“ uvedl Petr Kubis. Následovalo srovnání mezinárodní pomoci z pohledu profesionálních hasičů České republiky a Slovenské republiky v podání Františka Vavery z Generálního ředitelství HZS ČR a Adriána Mifkoviče z prezidia Hasičského a záchranného sboru Slovenské republiky. V dalších programu vystoupili přímí účastníci mimořádných událostí na území ČR i mimo republiku. „Začali jsme velkokapacitním čerpáním ve Francii, následovalo nasazení při hašení v Bulharsku a poté v Řecku, přišel srpen a naši příslušníci se podíleli na likvidaci letecké pumy v Litvínově. To jsme si říkali, že letos už nás nic horšího nepotká. Čtrnáct dní zasáhly Českou republiku ničivé povodně,“ zrekapituloval činnosti v letošním roce velitel záchranného útvaru HZS ČR David Kareš. Celý jeden blok konference pak byl věnován zásahu na filozofické fakultě v Praze.
V průběhu konference zaznělo třináct příspěvků, které prezentovali odborníci ze všech složek IZS. Obdobné složení bylo i mezi posluchači konference. V příštím roce se uskuteční desátý ročník. „Na jubilejní ročník se budeme snažit vymyslet něco netradičního,“ pozval na závěr konference všechny účastníky na další rok ředitel Volf.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva