V partnerském formátu (Finsko, Gruzie, Irák, Jordánsko, Moldavsko, Švédsko, Švýcarsko, Tunisko a Ukrajina) zasedne výbor CEPC 13. listopadu 2018, aby řešil agendu budování schopností civilní připravenosti a národní odolnosti. V poslední době posiluje spolupráce pomocí tzv. balíčků na budování obranných schopností (DCB) zejména s Moldavskem, Ukrajinou, Jordánskem nebo Irákem nebo poradenská spolupráce prostřednictvím vysílání Poradních podpůrných týmů (AST) NATO. Ty Aliance na žádost partnerských států v poslední době nasadila např. na Ukrajině (2014 a plán 2019), v Iráku (2016), Gruzii (2017, 2018).
Druhý den se pak výbor CEPC sejde ve členském formátu, aby přezkoumal pokrok v oblasti civilní připravenosti NATO s ohledem na sedm základních oblastí odolnosti dle metodiky NATO schválené členskými zeměmi NATO v roce 2016. V roce 2020 totiž spojence znovu čeká celoalianční hodnocení civilní připravenosti prostřednictvím tzv. Zprávy o stavu civilní připravenosti. Po zprávě v roce 2015 a 2018 půjde již o třetí takové hodnocení připravenosti členských států. ČR navíc nad rámec aliančních povinností provedla doporučenou analýzu civilní nouzové připravenosti. Výsledný materiál schválí Výbor pro civilní nouzové plánování (VCNP).
Další plenární jednání tohoto výboru NATO je naplánováno na jaro příštího roku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva