V srpnu 2015 byla podepsána další dohoda o rozvojové spolupráci mezi Českou rozvojovou agenturou a Hasičským záchranným sborem ČR. Projekt má název „Zlepšení akceschopnosti a odborné způsobilosti moldavských hasičů II“. Moldavským partnerem je Úřad pro civilní ochranu a mimořádné události Moldavska. Tento projekt bude realizován do roku 2017 a je zaměřen zejména na výcvik hasičů při zásazích s přítomností nebezpečných látek.
V průběhu projektu budou moldavským hasičům pořízeny např. jednoduché detekční prostředky. Minulý týden proběhlo zaškolení pro obsluhu a kalibraci těchto prostředků v Záchranném útvaru Hasičského záchranného sboru ČR ve Zbirohu. Školení se zúčastnilo 10 moldavských hasičů, kteří předané zkušenosti velmi ocenili.
Dále čeští hasiči pomohou svým moldavským kolegům s vytvořením vlastního výcvikového trenažéru, kde bude možné zdokonalovat dovednosti nutné při zásahu s výskytem nebezpečných látek.
Plánovanou součástí projektu je i spolupráce mezi psychologickými službami a výměna zkušeností mezi operačními a informačními středisky obou zemí.
Projekt je nově zaměřen také na obyvatelstvo v Moldavsku a jeho poučení, jak se chovat v případě výskytu nebezpečných látek v ovzduší.
Koordinátorka projektů kpt. Ing. Iva Brejzová z MV-GŘ HZS ČR k tomu řekla:
„Moldavsko je jednou z nejchudších zemí Evropy a to se odráží i na rozpočtu a vybavení místních hasičů. Ze svého rozpočtu nejsou schopni si nové vybavení nakoupit, a proto velmi oceňují pomoc v rámci takovýchto projektů.
V minulém projektu jsme postavili ohňový trenažér, který je prvním svého druhu v Moldavsku, a vycvičili jsme tam 20 moldavských instruktorů. Dle vyjádření moldavské strany bylo díky výcviku v trenažéru zachráněno již několik lidských životů.
Současný projekt je zaměřen na zásahy s výskytem nebezpečných látek. Jednoduché detektory, které moldavským hasičům kupujeme, jsou pro ně velmi přínosné. K tomu jsme zařadili i školení na kalibraci, aby jim tyto přístroje sloužily co nejdéle a s co nejmenšími náklady. Výcvikový trenažér bude postaven ve stejném areálu jako je ohňový trenažér a bude moci být využíván při výcviku všech hasičů.
V našich projektech se nechceme zaměřit pouze na pár stanic, kterým darujeme vybavení, ale snažíme se vybavit všechny stanice a všechny hasiče. Také výcvikové trenažéry, které v Moldavsku budujeme, jsou poté využívány pro výcvik hasičů z celé republiky.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva