Náš sbor se stal opěrným bodem, který může operovat s bezpilotním leteckým systémem, a to i mimo jihomoravský region. Létat můžeme na území Pardubického, Olomouckého, Zlínského kraje a Kraje Vysočina.
V rámci této novinky vznikla také skupina, kterou tvoří pilot a operátor a na místě zásahu je podřízena veliteli zásahu.
Dron, který má HZS Jihomoravského kraje v užívání, může sloužit v případě zásahu k řadě účelům. U rozsáhlých požárů lesních porostů může poskytnout informace o rozloze požáru a směru šíření. Využití najde také u požárů v průmyslových areálech, kde jej lze nasadit k mapování stavu požářiště a zasaženého objektu.
Díky technické výbavě dokáže odhalit skrytá ohniska požáru nebo přiblížit konkrétní místo na požářišti. Díky optické kameře s třicetinásobným zoomem může být dron využit i pro průzkum v nepřístupném terénu či oblasti, kde se běžnou technikou hasiči nedostanou.
U technických zásahů s destrukcí objektů pak může veliteli zásahu ukázat nestabilní části konstrukce, u událostí s nebezpečnou látkou lze provést průzkum z dostatečné vzdálenosti, aniž by byli ohrožení hasiči.
Do základní výbavy systému patří dron DJI 210 RTK, termokamera, optická kamera s funkcí fotoaparátu a zaznamenání videa, přijímací zařízení s příjmem obrazu z nesené kamery, který je přenášen k operátorovi, pilotovi a do štábu velitele zásahu na zobrazovací zařízení.
Maximální vzletová hmotnost je 6,14 kg s možností připojit k platformě až 1,23 kg dodatečné zátěže. Můžeme jej využít na místě zásahu v podstatě bez časového omezení, což je dáno dostatečnou zásobou náhradních baterií. V případě potřeby může dron za ideálních podmínek letět rychlostí až 81 km/h.
Bezpilotní systém v současnosti testujeme v rámci našich výcviků. U skutečného zásahu zatím nemusel být nasazen.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva