HZS: Ohňový patent Marie Terezie položil před 273 lety základy dnešní protipožární ochrany

27.08.2024 10:17 | Tisková zpráva

Dne 21. srpna roku 1751 vešel v platnost první ucelený protipožární předpis, tzv. Ohňový patent císařovny Marie Terezie (celým názvem „Řád k hašení ohně pro města zemská, městečka a dědiny Markrabství Moravského“). Obdobného patentu se dočkaly i Čechy r. 1755 a o rok později i Slezsko.

HZS: Ohňový patent Marie Terezie položil před 273 lety základy dnešní protipožární ochrany
Foto: HZS ČR
Popisek: logo Hasičského záchranného sboru České republiky

Ohňový patent řešil nejen první základy stavebních protipožárních opatření, ale také první protipožární opatření z hlediska hasebního zásahu. Došlo k zásadním změnám ve stavbě obydlí. Všechny nově postavené domy měly být zděné, s dostatečným odstupem od okolních stavení. Stávající dřevěné domy měly mít do roka alespoň zděný komín.

Patent také stanovil, že pazderny a chlebové pece mají být po straně chalupy. Budovy, které sloužily například ke skladování obilí, musely být dál od vesnic, aby se případný požár nešířil na obydlená stavení. Jako přirozenou protipožární bariéru měl každý hospodář vysadit u svého domu lípu nebo vrbu.

Z hlediska požární prevence byla ustanovena služba ponocného/hlásného, který v případě požáru upozornil ostatní, a to troubením nebo zvonem. Z toho důvodu se začaly na návsích budovat zvoničky.

Obce měly dbát na dostatečnou zásobu hasební vody vybudováním dolin na dešťovou vodu a také hloubením nových studní. Změnil se i způsob ukládání požárního nářadí (kožená vědra, žebříky nebo trhací háky), nově na “suchém místě uprostřed dědiny nebo u kostela”. Již ne v domě rychtáře nebo na radnici, kam se v případě požáru nebylo možné rychle dostat. Byly tak budovány obecní kůlny nebo přístřešky, základ hasičských zbrojnic.

Patent stanovil i minimum požárního vybavení. Vsi s více než dvaceti chalupami musely do měsíce opatřit dva háky, dva žebříky a dva ruční stříkače, taktéž i kožené vaky na vodu (5, 10 nebo 15 podle velikosti obce), větší obce a města pak ode všeho alespoň 2x více.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

13:33 ČEZ: České jaderné elektrárny splňují mezinárodní normy ochrany životního prostředí

Temelín i Dukovany splňují požadavky mezinárodní normy pro řízení ochrany životního prostředí. Takov…