Hasičská vzájemná pojišťovna: Pojištění pro školy chrání také školáky

19.11.2018 17:47 | Zprávy

S koncem prázdnin se rodiče malých i velkých školáků chystají na další desetiměsíční maraton plný radosti, úkolů a někdy i drobných starostí. Nebývá snadné ratolesti po období letních radovánek usměrnit, aby svou energii zase věnovaly svědomitému plnění povinností na základce, gymnáziu nebo univerzitě.

Hasičská vzájemná pojišťovna: Pojištění pro školy chrání také školáky
Foto: Hasičská vzájemná pojišťovna
Popisek: Hasičská vzájemná pojišťovna

Pro všechny zúčastněné strany, tedy rodiče, děti a učitele, to je výzva. Není náhoda, že právě od září dochází ve školách ke zvýšenému počtu úrazů. Odřená kolena či lokty se alespoň jednou za život nevyhnou žádnému školou povinnému člověku. Každý rodič ví, že taková nehoda může potkat milovaného potomka kdekoli a kdykoli, a ani školní chodby, tělocvična nebo hřiště, která bývají pečlivě sledována učitelským sborem, nejsou výjimkami. Postrkování o přestávkách, přetahování o bundu, pranice o nejnovější model chytrého telefonu nebo třeba závod o to, kdo bude první u výdejního okénka v jídelně. To vše jsou zdánlivě nevinné naschvály a legrácky, které se mohou zvrtnout v slzičky, pořádnou bouli nebo i závažnější zranění.

Kdo za úraz nese odpovědnost?

Odpovědnost za děti ve škole nese vždy škola, a to počínaje okamžikem, kdy dítě do vzdělávacího ústavu vstoupí, až do chvíle, kdy ji opustí. Tedy během vyučování, ale také se sem započítává doba strávená v šatně, na chodbách, v jídelně, v zájmových kroužcích organizovaných školou v jejích prostorách, nebo ve školní družině. „Dojde-li během této doby k úrazu dítěte, má dítě nárok na úhradu bolestného, náhradu za ztížení společenského uplatnění, náhradu nákladů spojených s léčením, případně na další individuální náhrady, které z daného úrazu vyplynou. Z tohoto důvodu je pro školu nezbytné, aby měla uzavřeno pojištění odpovědnosti za újmy na zdraví a škody na majetku,“ upozornila Ing. Vladimíra Ondráková, obchodní ředitelka Hasičské vzájemné pojišťovny. Toto pojištění nabízí taktéž Hasičská vzájemná pojišťovna např. v rámci Pojištění samosprávných celků, které je mimo jiné určeno i pro obce, tedy zřizovatele základních škol. Obce jím mohou pojistit i odpovědnost jimi zřízených škol.

Obdobná situace nastává i v případě akcí organizovaných vzdělávací institucí, které souvisí s vyučováním nebo s výchovou jejich žáků, jako je škola v přírodě nebo školní lyžařské kurzy. A právě proto je pojištění odpovědnosti za újmu pro školu, resp. subjekt, který je zřizovatelem školského zařízení, nejen doporučeníhodné, nýbrž téměř nezbytné.

Proč zvážit skupinové úrazové pojištění?

To ale není jediná možnost, jak ochránit školu i její osazenstvo před nemilými následky nečekaných zdravotních obtíží při výletech, školách v přírodě, na adaptačních kurzech nebo sportovních zájezdech. Každému musí být zřejmé, že akce, při nichž jsou děti vyvlečeny do přírody a obratně manévrovány do fyzických aktivit, které jinak znají jen z vyprávění nebo televize, hrozí nárůstem nejrůznějších zranění. Pro klid rodičů i svůj vlastní mohou školy v těchto případech využít také skupinové úrazové pojištění. „Hasičská vzájemná pojišťovna pro takové příležitosti připravila krátkodobou variantu, která se dá uzavřít až na dobu tří měsíců, s pojistnou ochranou po celých 24 hodin a s volbou pojistného krytí podle aktuálních potřeb,“ doplnila Vladimíra Ondráková.

Skupinové úrazové pojištění, ať už jde o krátkodobou nebo dlouhodobou variantu, se docela dobře hodí i jinde. Například pro zájmové či sportovní kluby a sdružení, kde děti tráví svůj volný čas. Jsou to místa, kde to děti těší, ale jejich neposednost jim i zde čas od času může připravit nemalé trable.

Nedisciplinovanost neomlouvá

U úhrad za újmy na zdraví je třeba mít na paměti, že i zde platí výluky. Ve školní či zájmové praxi to znamená, když dítě, které je už rozumově vyspělé, přestoupí vědomě školní řád, záměrně nedbá pokynu učitele či vedoucího nebo ho přímo přestoupí, o nárok na úhradu pojistného plnění může přijít. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že žádné pojištění naše děti před úrazem neochrání. Ochrání je jen dospělí, kteří na ně dávají pozor a důsledně je vedou k opatrnosti a zodpovědnosti.

I na vánoční besídce

Předvánoční besídky, večírky či slavnostní setkání plné aktivit, veselí a někdy až rozjívenosti nemusí být vždy jen oslavou nadcházejících svátků, ale tento čas s sebou nese i vyšší riziko úrazů. Stejně jako vánoční prázdniny. Možná je to právě doba vhodná k tomu, aby se ve školách a dalších zařízeních, kde se děti a studenti shromažďují, zamysleli i nad vhodným pojištěním. Jak se říká, opatrnosti není nikdy dost.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komerční tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

22:08 Ministerstvo vnitra: Listina základních práv a svobod nebo zákon o zániku ČSFR. Česko má nové archivní kulturní památky

Seznam mimořádně významných archiválií České republiky se rozšířil o pět nových archivních kulturníc…