Odbornou mezinárodní konferenci, které se účastní řada představitelů a odborníků významných zahraničních institucí a orgánů spjatých se sociálním pojištěním, zahájila v pražském Karolinu náměstkyně sekce pojistných sociálních systémů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Iva Merhautová. Ve svém úvodním slovu připomněla důležitost existence sociálního zabezpečení a zdůraznila význam jeho administrativního provádění a každodenní realizaci jako jistoty, kterou spolehlivě zajišťuje Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ).
Účastníky konference přivítal také prorektor Univezity Karlovy Aleš Gerloch, který ve svém projevu poukázal na historické souvislosti utváření sociálního pojištění. Na zahájení vystoupil rovněž vrchní vládní rada Sekce pro lidská práva David Beňák a všechny zúčastněné přivítal a oslovil též ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun. Ten v závěru slavnostního aktu obdržel ocenění ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové za dlouhodobý přínos v oblasti provádění sociálního zabezpečení.
Motto konference: Sociální pojištění – tradice – jistota – budoucnost
Odborná konference s mezinárodní účastí je pomyslným završením jubilejního roku 2015 a zaměřuje se na historický aspekt sociálního pojištění a na jeho mezinárodní kontext.
ČSSZ vznikla v roce 1990 sloučením Úřadu důchodového zabezpečení v Praze, České správy nemocenského pojištění a Správy nemocenského pojištění Svazu českých a moravských výrobních družstev. Nicméně novodobá historie konsolidace organizačního uspořádání sociálního pojištění dosahuje až k začátku padesátých let dvacátého století. V nově vzniklé instituci začali pracovat i tehdejší zaměstnanci odborů sociálních věcí a zdravotnictví dnes již neexistujících národních výborů.
Kromě čtvrtstoletí své existence si ČSSZ připomněla i výročí 90 let od vzniku zákona o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří (zákon č. 221/1924 Sb.), na jehož základech stojí systém sociálního zabezpečení dodnes. Převažující část úsilí chtějí pracovníci ČSSZ věnovat dalšímu zlepšování služeb pro klienty, zejména v oblasti elektronické komunikace.
Ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun s ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou
Slavnostní zahájení v Karolinu. I. Merhautová, V. Kahoun a D. Beňák
Druhý den konference byl věnován odborným referátům a diskusím. Tématem referátů bylo seznámení s historickými kořeny sociálního pojištění a jeho vývojem na území Čech a Slovenska od 20. let minulého století a také výzvy důchodového pojištění v ČR i v evropském kontextu. Odborníci se shodli, že proměny sociálního pojištění úzce souvisí s ekonomickými, demografickými a sociálními změnami našeho světa.
Diskutovala se velmi aktuální témata - význam sociálního pojištění, role správních institucí a jejich úkoly do budoucna, otázka směřování důchodového systému a jeho financování, problematika poměru mezi základními principy důchodového systému – principem solidarity a zásluhovosti – a v jaké míře mají být zastoupeny a kombinovány. Předmětem diskuse byla i valorizace důchodů. Těmito otázkami se zabývá i Odborná komise pro důchodovou reformu, jejíž někteří členové se konference také zúčastnili.
Předmětem panelových diskusí pak byla dvě stěžejní témata:
1. Jaké jsou rozdíly mezi sociálním pojištěním a sociálním zabezpečením. Odborníci se zamýšleli nad tím, zda obstojí do budoucna průběžně financovaný systém sociálního pojištění v současné podobě.
2. Jaké nové efektivní služby klienti v této oblasti očekávají.
Zde je směr jednoznačný – elektronizace, dálkový přístup ke službám, část informací poskytovaná klientům automaticky bez jejich žádosti. Uživatelsky vstřícná řešení pro občany musí přicházet ze strany institucí, být jednoduchá a různorodá, tzv. „šitá na míru“, aby byla efektivní a plnila očekávání klientů.
„V oblasti sociálního pojištění je třeba respektovat fungující systém, hledat řešení srozumitelná a akceptovatelná většinovou společností s pojistkami pro ty, kteří se bez vlastního přispění dostanou do obtížné sociální situace. Důchodové systémy jsou ze své povahy koncipovány jako dlouhodobé, setrvačné a stabilní. Změny či reformy jsou nepochybně žádoucí, ale mají-li být funkční, musí respektovat určitou logiku dosavadního vývoje sociálního pojištění v České republice. Je proto nutné hledat a eliminovat slabá místa a současně odhalovat místa silná a rozvíjet je. Také je třeba sledovat vývoj a přebírat osvědčená řešení z obdobných zahraničních systémů,“ shrnul ústřední ředitel ČSSZ prof. JUDr. Vilém Kahoun, PhD.
Fotografie z konference si můžete prohlédnout ve fotogalerii.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva