Podle analýzy Value Outcomes/IQVIA by při dosažení 75 % proočkovanosti práceschopné populace činila úspora pro národní ekonomiku neuvěřitelných 27 miliard Kč. Očkování proti chřipce tak může obratem pomoci zlepšit zdravotní stav české populace a posílit stabilitu ekonomiky.
Podle aktuálních dat Státního zdravotního ústavu (SZÚ) z 10. února 2025 se chřipková epidemie v ČR nachází na svém vrcholu. Onemocnění by přitom bylo možno předejít, případně snížit jeho závažnost, pomocí široce dostupného očkování. V Česku je bohužel proti chřipce očkováno jen okolo 7 % populace a 20 % rizikových skupin populace, což je velmi daleko od doporučení Světové zdravotnické organizace na proočkovanost ve výši 75 %. Chřipková sezona tak každoročně působí vedle zdravotních problémů jednotlivců také významné ekonomické dopady.
Který z vybraných českých europoslanců nejlépe hájí české národní zájmy?Anketa
„Respirační nemoci, zejména chřipka, vedou k pracovním neschopnostem, které průměrně přesahují 10 pracovních dnů. Vznikají tak náklady pro zaměstnavatele, zaměstnance, sociální systém a celou ekonomiku. Podle našich odhadů mohou negativní dopady na českou ekonomiku činit nízké desítky miliard korun ročně, i když významné části těchto škod by šlo předejít očkováním větší části populace. Z analýzy společnosti Value Outcomes/IQVIA vyplývá, že pokud bychom dosáhli 75 % proočkovanosti práceschopné populace, činila by úspora pro národní hospodářství celých 21 mld. Kč na ušlém produktu z důvodu onemocnění a dalších téměř 6 mld. Kč na náhradě mzdy v době pracovní neschopnosti,“ vysvětluje viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Hospodářská komora se proto aktivně podílela na přípravě Strategie zvýšení proočkovanosti proti chřipce, kterou v srpnu 2023 představilo Ministerstvo zdravotnictví. Hlavním cílem aktivit HK ČR je informovat co nejvíce zaměstnavatelů o přínosech prevence formou očkování proti chřipce, a proto pro své členy připravila modelovou kalkulačku, která ilustruje náklady spojené s výpadky zaměstnanců v souvislosti s tímto onemocněním (viz Hospodářská komora ČR nabízí kalkulátor nákladů spojených s chřipkou).
Pro zaměstnavatele přináší očkování hned několik výhod. Očkovaní zaměstnanci mají nižší pravděpodobnost onemocnění nebo prodělají chřipku v mírnější formě, což zkracuje dobu nepřítomnosti v práci. Nižší absence znamená menší potřebu dočasné výpomoci, případně není narušena kontinuita pracovních procesů a ohrožena stabilita fungování společnosti. Snížením počtu nemocných přispívají zaměstnavatelé také ke snížení zátěže na zdravotnický a sociální systém v době, kdy čelí kvůli chřipkovým epidemiím nadprůměrnému vytížení.
„Podpora prevence a zvyšování zdravotní gramotnosti zaměstnanců patří mezi priority Sekce zdravotnictví a sociálních služeb HK ČR. Pro naše členy připravujeme příklady dobré praxe, které s nimi chceme sdílet, a pomoci jim tak šířit potřebnou osvětu. Chceme je také podpořit v tom, aby maximálně využívali nástroje jako jsou zdravotní benefity, jež od 1. ledna 2025 umožňují zaměstnavatelům investovat do zdraví svých zaměstnanců nemalé finanční prostředky, nebo další benefity typu sick day atp.,“ doplňuje Eva Karásková, předsedkyně Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory.
Větší důraz na prevenci a roli zaměstnavatelů v péči o zdraví svých zaměstnanců je pro Komoru prioritou, kterou by ráda viděla i v programech politických stran připravovaných pro nadcházející podzimní volební klání. „Jedině zdravá populace může zajistit ekonomický růst a prosperitu naší společnosti,“ uzavírá Tomáš Prouza.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva