Hospodářská komora: Reakce na rozhodnutí Ústavního soudu ve věci zákona o prodejní době

14.03.2019 12:59 | Zprávy

Ústavní soud včerejším rozhodnutím zamítl stížnost skupiny senátorů na zrušení zákona o omezení otevírací doby o vybraných státních svátcích v obchodech o prodejní ploše nad 200 metrů čtverečních.

Hospodářská komora: Reakce na rozhodnutí Ústavního soudu ve věci zákona o prodejní době
Foto: HK ČR
Popisek: Hospodářská komora České republiky

Podnět k Ústavnímu soudu na konci roku 2016 iniciovala Hospodářská komora spolu se Svazem obchodu a cestovního ruchu. Obě instituce rozhodnutí soudu respektují, ve své snaze o úpravu této normy budou nicméně pokračovat dál. Zákon podle Komory a Svazu obchodu neprospívá podnikatelům ani spotřebitelům a znevýhodňuje ty zaměstnance, kteří by měli zájem v době svátků pracovat a přivydělat si.

Podle včerejšího verdiktu je legitimním cílem zákona umožnit zaměstnancům v pracovním poměru připomenout si svátky, které jsou součástí české kulturní a duchovní tradice. Podle Hospodářské komory by ale touto logikou mohli argumentovat i zaměstnanci dalších oborů, kteří ve sváteční dny běžně pracují. Například v energetice nebo v dopravě.

„Dobrou zprávou naopak je, že soud nepovažuje za legitimní cíl zákona pozitivní dopad na malé a střední podnikatele omezením nepřímé konkurence velkých podnikatelů. I nadále trvá náš názor, že by stát neměl určovat podnikatelům, kdy podnikat a zákazníkům, kdy nakupovat. Jakkoliv rozhodnutí Ústavního soudu respektujeme, budeme se nadále snažit tento zákon zvrátit jinými legitimními cestami na půdě parlamentu,“ konstatoval viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl.

Hospodářská komora i Svaz obchodu a cestovního ruchu chtějí touto cestou poděkovat 18 senátorům vedeným Jaroslavem Kuberou, že se za podnikatele postavili. Vůle ke změně je navíc v současnosti patrná i na půdě Poslanecké sněmovny. „Prvním dobrým signálem bylo rozhodnutí poslanců z minulého týdne zrušit zákon o omezení otevírací doby alespoň pro velkoobchody. Z pohledu obchodníků je to známka toho, že zákonodárci začínají slyšet naše argumenty a věříme, že se nám v Poslanecké sněmovně podaří regulaci úplně odstranit,“ řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Zákon kromě velkých hráčů tvrdě dopadl i na řadu menších obchodů, kterých se regulace týkat neměla. Některá nákupní centra totiž rozhodla, že se jim nevyplatí otevírat jen pro vybrané obchody, a proto mnohdy zavírají úplně. Ze zákona navíc není jasné, co se vlastně do limitní plochy 200 m2 počítá – zda jen prodejní plocha nebo například i sklady.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Žádné plánované odstávky elektřiny přes vánoční a novoroční svátky

11:12 ČEZ: Žádné plánované odstávky elektřiny přes vánoční a novoroční svátky

Jako každoročně, i letos stanovila ČEZ Distribuce zásady pro vypínání zařízení distribuční soustavy …