Její první ročník, se uskuteční ve dnech 22. a 23. listopadu 2024 na brněnském výstavišti za účasti ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka, člena vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a dalších hostů.
„Vážíme si všech mladých lidí, a jejich rozhodnutí pracovat jak v moderních, tak i tradičních oborech, které bude naše společnost vždy potřebovat a využívat. Budoucnost naší ekonomiky vždy stála, stojí a bude stát z dominantní míry na šikovných českých rukách a hlavách s technickým myšlením, protože AI plně ruce nenahradí,“ popsal prezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.
Soutěž CzechSkills 2024, která se odehraje na brněnském výstavišti v rámci festivalu Life, přinese atraktivní a dynamickou podívanou, kde budou účastníci demonstrovat své schopnosti ve více než 15 oborech. A to od strojírenství přes stavebnictví až po IT technologie. Na místě bude až 200 účastníků z České republiky i ze zahraničí, konkrétně z partnerských zemí projektu ERASMUS+ Skills Competitions for VET (Dovednosti pro odborné vzdělávání), na kterém se HK ČR podílí.
Akce je skvělou příležitostí nejen pro mladé soutěžící, ale i pro veřejnost, která může na vlastní oči vidět, co obnáší být špičkovým profesionálem v daném oboru. A nejen vidět – u vybraných profesí si budou moci návštěvníci své dovednosti v daném oboru sami otestovat, a to díky programu „Try a Skill“.
V rámci soutěže bude k dispozici doprovodný program, praktické ukázky a možnost účastnit se diskuse se zástupci a zástupkyněmi vybraných oborů, průmyslu a podnikatelské a vzdělávací sféry. Hospodářská komora se aktivně podílí na přípravě těchto aktivit, aby zajistila, že CzechSkills bude nejen o soutěžení, ale vnese inovace do vzdělávání a stane se inspirací pro budoucí generace.
CzechSkills jako příležitost pro posílení dovedností a motivaci mladé generace
Hospodářská komora dlouhodobě podporuje odborné a profesní vzdělávání, posilování technických a řemeslných dovedností mladých lidí. Právě CzechSkills slouží jako platforma, která ukazuje možnosti a perspektivy absolventů těchto klíčových oborů. Soutěžící mají příležitost porovnat své odborné znalosti a dovednosti na národní úrovni, což je motivuje k jejich dalšímu rozvoji. Účast na soutěži se také stává součástí jejich portfolia a může jim přinést zajímavé příležitosti pro uplatnění na trhu práce.
V posledních letech se ukazuje, že český systém odborného vzdělávání se neustále vyvíjí a reaguje na měnící se potřeby trhu práce. Vysoký podíl nově přijatých žáků do odborného vzdělávání (72 %) potvrzuje, že Česká republika se i nadále profiluje jako země s kvalitním systémem odborné přípravy. Soutěž CzechSkills 2024 je příležitostí, jak přitáhnout pozornost k technickým oborům a profesím, ve kterých kvalifikovaní pracovníci dlouhodobě chybí, jak zvýšit atraktivitu a společenskou prestiž odborného vzdělávání.
Podíly nově přijatých do odborného vzdělávání v zemích EU(2020 a 2015:
Zdroj: Eurostat
Cíl: Přilákat nové talenty do oborů s nedostatkem pracovníků
Hlavním cílem Hospodářské komory a CzechSkills je přilákat nové talenty do odborného vzdělávání, celé škály oborů, které jsou pro tuzemskou ekonomiku zásadní. „Chceme mimo jiné ukázat, že tyto profese jsou nejen potřebné, ale i moderní a perspektivní. Je důležité, aby mladí lidé viděli, že jejich úsilí může vést k úspěšné kariéře, která navíc může přispět k ekonomické prosperitě jejich země,“ dodává Helena Úlovcová, ředitelka oboru vzdělávání na Hospodářské komoře.
Hospodářská komora věří, že CzechSkills 2024 posílí tolik potřebné propojení mezi vzdělávacími institucemi, firmami a talentovanou mládeží, a těší se na podporu všech účastníků, kteří se rozhodli ukázat své dovednosti a vášeň pro svůj obor.
„Jsme rádi a jsme hrdí na to, že se naším dlouhodobým partnerem v této soutěži stalo Letiště Praha, které je samo o sobě symbolem našeho spojení se světem, který se našim nejšikovnějším, nejschopnějším a nejodvážnějším mladým lidem otevírá,“ dodal prezident komory Zdeněk Zajíček.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva