Pokud chtějí zákonodárci přinést účinný právní předpis, musí jeho věcný záměr přinést nové a efektivní koncepty či právní instituty k urychlení procesu vyvlastnění. Ty musí být předvídatelné, vyvážené a férové. Předložený věcný záměr, který dnes projedná vláda, nicméně v mnoha aspektech situaci spíše komplikuje.
Hlavnímu cíli, tedy zrychlení procesu vyvlastnění, se věcný záměr věnuje podle Komory pouze okrajově. Vágní a široké vymezení, které tento materiál obsahuje, není zárukou jednoznačné ochrany vlastnických práv a nastavení žádoucí předvídatelnosti vyvlastňovacích titulů a postupů. Není zde žádný výrazný posun proti současnému stavu. To samo o sobě podle Hospodářské komory nestačí k zahájení jiných legislativních kroků než formou novelizací.
„Materiál považujeme za promarněnou šanci, a pokud nebudou nástroje opravdového urychlení celého procesu vyvlastnění do nového zákona zapracovány, pak dost možná také za promarněné státní prostředky na zpracování tohoto věcného záměru. V některých kapitolách ani není zřejmé, k jakému řešení vyvlastnění se předkladatel přiklání, a tedy jakým směrem se bude ubírat při tvorbě paragrafového znění zákona. Nechává si tak až příliš otevřené dveře,“ říká prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
Hospodářská komora proto požaduje jasné zákonné zakotvení řízení o vyvlastnění, a to společně se stavebním řízením. Nikoliv odděleně, jak předpokládá věcný záměr. Ten v současné verzi naopak umožňuje rozsáhlé obstrukční praktiky dotčených subjektů a snížení pružnosti celého řízení o přípravě zejména infrastrukturních staveb v ČR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.