Hradec Králové a Pardubice podporují ITI i v budoucnosti

11.09.2018 14:41 | Zprávy

Primátoři Hradce Králové a Pardubic se připojili k zásadnímu návrhu statutárních měst. Zdeněk Fink a Martin Charvát podpořili svým podpisem rozšíření aglomerací Integrovaných územních investic (ITI). Zatímco v tomto programovém období EU využívá výhod ITI sedm nejvýznamnějších oblastí v České republice včetně Hradecko-pardubické aglomerace, po roce 2021 by jich mělo být třináct.

Hradec Králové a Pardubice podporují ITI i v budoucnosti
Foto: pardubice.eu
Popisek: Hradecko-pardubická aglomerace ITI - logo

„ITI během pár let ukázaly velký význam pro rozvoj měst a jejich nejbližšího zázemí. Jenom naše Hradecko-pardubická aglomerace má na svůj rozvoj do roku 2023 vyhrazené téměř čtyři miliardy z evropských fondů. Už během necelých prvních dvou let jsme zvládli rozdělit více než dvě miliardy na významné projekty,“ říká královéhradecký primátor Zdeněk Fink.

Dokončené nebo v realizaci jsou například výstavby nových trolejbusových tratí v Pardubicích a Hradci Králové a kromě mnoha dalších se staví cyklostezka Mechu a Perníku, která v budoucnosti spojí obě krajská města. „V provozu je také terminál v Přelouči, který je prvním ze sedmi nových přestupních uzlů v území, velkou modernizací prošlo během letních prázdnin prvních třicet základních a středních škol za téměř čtvrt miliardy korun, pilně se pracuje na rekonstrukcích významných památek – například Kunětické hory, Muzea východních Čech v Hradci Králové a Příhrádku v Pardubicích, projekty za stovky milionů již běží také na všech univerzitních pracovištích v našich krajských městech,“ říká manažer ITI Miroslav Janovský.

Podobně úspěšně si vede i dalších šest aglomerací v České republice, které mají na své projekty připravených přibližně 40 miliard korun.

I přes nesporný úspěch ITI se v těchto měsících rozhoduje o tom, zda ho budou města používat i v dalších programovém období Evropské unie, tedy od roku 2021. „Nesmírně nás potěšilo, že Evropská komise ve svých zveřejněných návrzích jasně řekla, že chce víc podporovat udržitelný rozvoj měst a jejich zázemí. A kromě možnosti rozvíjet město prostřednictvím ITI také určila jednotlivým státům minimální částku, kterou musí městům z evropských fondů vyhradit,“ vysvětluje spokojeně primátor Pardubic Martin Charvát.

Komora statutárních měst, která sdružuje všechna statutární města v České republice, proto minulý týden jednohlasně podpořila společný návrh na použití ITI pro sedm současných aglomerací (Pražské, Brněnské, Ostravské, Plzeňské, Hradecko-pardubické, Ústecko-chomutovské a Olomoucké) a jejich rozšíření o šest dalších (Českobudějovickou, Jihlavskou, Karlovarskou, Liberecko-jabloneckou, Mladoboleslavskou a Zlínskou). „Tento návrh v pátek drtivě podpořil i mimořádný sněm Svazu měst a obcí České republiky (SMO ČR) a v následujících dnech s ním podrobně seznámíme ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou,“ říká pardubická zastupitelka Štěpánka Fraňková, která je společně s primátorem Brna Petrem Vokřálem a primátorem Karlových Varů Petrem Kulhánkem pověřena vyjednáváním budoucí role statutárních měst.

„Společným cílem je rozvoj našeho území, které koncentruje více než tři sta tisíc obyvatel a je jedním z hlavních center české ekonomiky. Jsme nesmírně rádi, že jsme ukázali, že dokážeme v území úzce spolupracovat, a to nejenom mezi našimi dvěma městy, která dříve více soupeřila, než spolupracovala, ale také s dalšími městy a obcemi a samozřejmě i s oběma kraji. ITI má zkrátka pro naše území smysl a chceme ho využívat také v dalším programovém období,“ říká Martin Charvát a Zdeněk Fink dodává: „Věřím, že v novém období bude ITI pokračovat, a že se navíc podaří prosadit do priorit i oblasti, které nebyly pro toto období akceptovány. Díky tomu může být čerpání rychlejší a z mého pohledu smysluplnější.“

A svoji podporu přidávají i další starostové z aglomerace. „Díky ITI můžeme připravovat a realizovat naše důležité projekty, ať už je to výstavba nového dopravního terminálu nebo rekonstrukce národní kulturní památky – pevnosti Josefov,“ říká starosta Jaroměře Jiří Klepsa. „ITI nám umožnilo zmodernizovat náš dopravní terminál. Spolupráce byla na výborné úrovni a věřím, že bude pokračovat i v dalších letech,“ doplňuje starostka Přelouče Irena Burešová. „Jsem nesmírně rád, že se Chlumec do aglomerace ITI dostal. Už dnes můžeme z jeho peněz vidět zrekonstruovanou základní školu a usilovně pracujeme i na novém dopravním terminálu. Být součástí aglomerace je pro nás cílem i pro další období,“ vysvětluje starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil. „Naše město připravuje ve spolupráci s aglomerací ITI rekonsturkci dopravního terminálu a dvou základních škol. Spolupráci bychom chtěli v dalších letech ještě prohloubit,“ dodává starosta Chrudimi Petr Řezníček.

Více informací o ITI Hradecko-pardubické aglomeraci, včetně všech podpořených projektů, naleznete ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

22:28 MHMP: Radní projednali a odsouhlasili návrh rozpočtu hl. m. Prahy na rok 2025

Hlavní město má v příštím roce hospodařit v rámci rozpočtu s objemem příjmů ve výši 110,92 miliardy …