Během akce, nad níž převzal záštitu náměstek pro řízení sekce dozoru a kontroly MO Antonín Rada, zazněla řada projevů. Ředitel Agentury komunikačních a informačních systémů, brigádní generál František Ridzák, například připomněl začátky našeho vojenského letectví včetně odkazu pro dnešní generaci: „Za sto roků se mnoho změnilo nejen v našem státě, ale i v letectvu. Co se však nezměnilo, je pevné pouto vojenských pilotů i ostatních příslušníků vzdušných sil k jejich profesi,“ řekl generál Ridzák.
Přátelské vztahy mezi letci z Čech a ze Slovenska
Ředitel odboru dohledu nad vojenským letectvím MO plukovník gšt. Lubomír Sitta si pochvaloval přátelské vztahy mezi českými a slovenskými letci, na nichž nic nezměnilo ani rozdělení republiky v roce 1993. To ocenil i velitel slovenských vzdušných sil generálmajor Lubomír Svoboda, který se v projevu věnoval i současnému stavu vojenského letectva na Slovensku.
Československé letectvo bylo podle historiků založeno 30. října 1918, kdy letečtí důstojníci rakousko-uherské armády českého původu ustanovili v Praze Letecký sbor Československé armády. V počátcích měl k dispozici pouze několik letadel, další stroje dodali spojenci nebo vyrobily továrny Letov, Aero, Avia a později Praga. Českoslovenští letci se proslavili během druhé světové války, zapojili se například do bojů ve Francii, Velké Británii nebo v Sovětském svazu. Osud těch, kteří bojovali na Západě, patří k nejtemnějším stránkám našich dějin. Řada jich prošla vězením, tábory nucených prací či byla jinak pronásledována.
Nastává další etapa činnosti svazu letců
Podobný úděl stihl také svaz letců. Od svého vzniku v roce 1918 existoval do dneška jen celkem 57 let, umlčen byl 43 let. Podle současného předsedy Českého svazu letectví Oldřicha Pelčáka nyní nastává další etapa činnosti svazu: „Naše členská základna se pomalu rozšiřuje, dnes máme skoro devět set členů. Musíme se především zaměřit na práci s mládeží a připomínání leteckých tradic,“ uvedl s tím, že chce také více spolupracovat s leteckým průmyslem, leteckými muzei a příslušnými resortními odbory.
V závěru slavnostního shromáždění byly třem desítkám lidí předány pamětní medaile. Ocenění převzal mj. Vladimír Remek, bývalý vojenský pilot a československý kosmonaut, bývalí či současní velitelé leteckých základen a vzdušných sil a další osobnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva