To je o více než dva týdny více oproti začátku roku. Průměrná česká domácnost je díky mírnému poklesu mandatorních výdajů a nárůstu disponibilních úspor také schopna více spořit. Pokud by Češi chtěli, dokázali by odložit stranou 29 % svých příjmů, což je o 4 % více než v předchozím čtvrtletí.
„Náš dlouhodobý průzkum ukazuje, že Češi málo utrácejí a z obav o svou budoucnost jsou ve výdajích více než opatrní,“ komentuje výsledky Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank. „Prodloužení doby ‚přežití‘ průměrné domácnosti o více než čtrnáct dní oproti minulému období je výrazný skok dopředu. Za rok a půl, po který sledujeme spořicí chování Čechů, došlo k nárůstu úspor dokonce o tolik, že dnes jsou lidé schopni ufinancovat chod své domácnosti až o měsíc a půl déle než na začátku sledovaného období,“ doplňuje.
Středoškolsky vzdělaní lidé s maturitou a vysokoškoláci přitom mají dostupné úspory na více než čtyři měsíce, zatímco lidé se základním vzděláním jen na pokrytí asi dvou a půl měsíce.
Graf č. 1 – ING Bank index úspor domácností
Také druhý sledovaný index ING Bank Potenciál spoření vykázal za druhé čtvrtletí pozitivní posun. Příjmy českých domácností převyšovaly jejich pravidelné výdaje v průměru o 29 %. Právě tolik by tedy domácnosti byly schopny uspořit, pokud by chtěly. Jde o čtyřprocentní nárůst oproti předchozímu období a desetiprocentní nárůst oproti začátku sledovaného období. Na konci roku 2011 si mohla česká domácnost odložit stranou jen necelou pětinu svých příjmů. Díky vyšším příjmům mají nejvyšší spořicí potenciál tradičně domácnosti se zastoupením vysokoškolsky vzdělaných osob.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva