Intersucho a Státní pozemkový úřad

17.06.2021 12:39 | Zprávy

Státní pozemkový úřad (SPÚ) se 17. května připojuje k osvětové činnosti v rámci Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha. Již od roku 2017 Státní pozemkový úřad (SPÚ) vystupuje jako jeden z partnerů, zabývajících se monitoringem zemědělského sucha s cílem garance základních funkcí systému.

Intersucho a Státní pozemkový úřad
Foto: SPÚ
Popisek: Státní pozemkový úřad

SPÚ s Mendelovou univerzitou v Brně a Ústavem výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. provozuje integrovaný systém pro monitoring zemědělského sucha vycházející z numerického modelu aktuálních meteorologických a pedologických dat se zohledněním vzrůstu vegetace rozpoznatelného z družicových snímků družice TERRA. Výstupy pro celé území ČR a SR jsou generovány ve formě map a pravidelně vystaveny na portálu ZDE.

„Monitoring zemědělského sucha je určen k posouzení intenzity sucha a jeho dopadů na krajinu, má být oporou na úrovni zemědělské prvovýroby, podnikání, politiky, ale i vzdělávání,“ uvedl Martin Vrba, ústřední ředitel Státního pozemkového úřadu.

Rozvoj systému je založen na sledování nejnovějších poznatků v oborech agrometeorologie a bioklimatologie. Ambicí tvůrců tohoto systému je pomoci českým zemědělcům, zahradníkům či lesníkům.

Data ze systému Monitoringu mohou být využita:

  • pro efektivní rozhodování českých zemědělců, lesníků a zahradníků, státní správy i samosprávy,
  • pro efektivní cílení pozemkových úprav a optimalizaci jejich návrhů,
  • pro poskytování informačního servisu zemědělským subjektům a úzká spolupráce s nimi jako pomoc resortu MZe podnikům ohrožených nedostatkem vláhy,
  • byla využita při řešení náhrad škod zemědělcům způsobených suchem v roce 2015 a 2017,
  • pro případné poskytování údajů pro Fond nepojistitelných rizik.

O systémy sledování sucha se také opírají národní, vládou schválené, koncepce jako např. „Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky“ či „Národní akční plán adaptace na změnu klimatu“.

Činnosti, které SPÚ provádí v oblasti řešení problematiky sucha jsou především pozemkové úpravy, metodická a legislativní činnost a další. Aktuálně pracujeme také na řešení závlah a odvodňovacích systémů s vazbou na pozemkové úpravy, kde jsme náš plán činností promítli do materiálu „Plán opatření proti suchu prostřednictvím pozemkových úprav a adaptace hydromeliorací do roku 2030“.

Mezinárodní den proti rozšiřování pouští a sucha stanovila OSN na den 17. června. Jedná se o jeden z mezinárodních dnů, řešící biosféru a životní prostředí naší planety, konkrétně boj proti suchu a desertifikaci, mezinárodním dnem se stal od roku 1994.
Hlavním cílem světového dne boje proti desertifikaci je zvýšení povědomí veřejnosti o mezinárodní spolupráci týkající se boje proti desertifikaci a důsledkům sucha. Světový den boje proti rozšiřování pouští je jedinečnou příležitostí, jak si připomenout, že s desertifikací je možné bojovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Euro

Můžete zaručit, že když budete v příští vládě, nebude podnikat kroky pro zavedení EURA a budete dělat vše pro zachování Koruny nebo podlehnete tlaku zbylých stran, hlavně teda topky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministerstvo spravedlnosti: Sněmovna schválila návrh zákona o Veřejném ochránci práv

16:26 Ministerstvo spravedlnosti: Sněmovna schválila návrh zákona o Veřejném ochránci práv

Poslanecká sněmovna na svém jednání schválila vládní návrh novely zákona o Veřejném ochránci práv. N…