Inven Capital ze Skupiny ČEZ investuje do umělé inteligence, která hlídá plýtvání s vodou

16.08.2023 17:44 | Tisková zpráva

IC investoval do izraelské společnosti WINT, zaměřené na úspory vody. Mezi klienty WINT patří např. Microsoft, budova Empire State nebo PepsiCo. Úspora 1 m3 pitné vody uspoří až 15 kg emisí CO2. ČEZ se daří spotřebu pitné vody snižovat, je to jedna z jeho priorit.

Inven Capital ze Skupiny ČEZ investuje do umělé inteligence, která hlídá plýtvání s vodou
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Izraelská společnost WINT (Water Intelligence) zaměřená na včasnou detekci úniků vody, omezení plýtvání a úsporné nakládání s vodou pomocí umělé inteligence (AI) a internetu věcí (IoT) je nejnovějším přírůstkem do portfolia investičního fondu Inven Capital Skupiny ČEZ. V posledním investičním kole, které Inven Capital vedl společně s Insight Partner, globálním investorem do softwarových firem, získal start-up od investorů celkem 35 milionů dolarů. Chytrá řešení od WINT využívají i světoznámé globální značky, jako například Microsoft nebo PepsiCo. Pro ČEZ je oblast šetrného nakládání s vodou jednou z priorit udržitelného rozvoje. Je první českou společností, která se připojila ke globální iniciativě CEO Water Mandate OSN.

Nejnovější investicí fondu Inven Capital Skupiny ČEZ je izraelský start-up WINT. Zaměřuje se na využití umělé inteligence, strojového učení a datové analýzy pro úsporné hospodaření s vodou a předcházení havárií vody v komerčních i rezidenčních budovách, v průmyslových areálech i na stavbách. Jeho chytrá řešení využívá více než 300 společností, zejména v USA, Velké Británii a i Izraeli. Mezi klienty patří i renomované firmy a značky jako například Microsoft, PepsiCo, jedna z největších amerických stavebních firem Brasfield and Gorrie, Mastercard, HP, hotelový komplex s kasinem Atlantis Casino Resort Spa v Nevadě, nebo ikonická Empire State Building.

Chytrá řešení WINT dokáží spotřebu vody v budovách snížit v průměru o 20 až 25 procent a umí zabránit velkým ztrátám prostřednictvím včasně zjištěných úniků a rychlou reakcí na ně. Klíčem je sběr velkého množství dat a jejich detailní analýza, na základě, které vytvoří umělá inteligence přehled běžných vzorců spotřeby vody v dané lokalitě. Systém kombinuje data z různých specifických algoritmů (např. z oběhů teplé a studené vody, z ventilačních systémů, chladicích věží, ze zavlažování apod.), sleduje případné odchylky, na které okamžitě upozorňuje, případně reaguje uzavřením přívodů, a pomáhá identifikovat oblasti s potenciálem největších úspor. Například provozovateli budovy Empire State Building dokázal WINT ušetřit přes 274 milionů litrů za rok, což odpovídá roční úspoře 100 000 dolarů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Technické vybavení pro boj s povodněmi mají hasiči v Arnultovicích

11:14 Nadace ČEZ: Technické vybavení pro boj s povodněmi mají hasiči v Arnultovicích

Sbor dobrovolných hasičů v Arnultovicích si díky Nadaci ČEZ pořídil techniku s příslušenstvím pro pr…