Pane Průšo, jste předseda mezinárodní asociace bezpečnostních profesionálů v České republice. Jaká témata z tohoto pohledu považujete za zásadní či aktuální? Liší se nějak z hlediska globálního a národního?
Z pohledu globálního se za nejzásadnější téma považuje terorismus, ochrana měkkých cílů a obrana proti „osamělým vlkům“. Jednotlivé státy, instituce, ale i soukromý sektor hledá možnosti jak zmírnit dopady, a to jak lidské, tak i finanční. Posiluje se fyzická bezpečnost, hledají se nové technologie (kamerové systémy apod.) především na detekci odhalení, na prevenci tak, aby se dalo útokům i předcházet.
Strach z terorismu je všudypřítomný, stačí si otevřít noviny.
Terorismus a útoky tu byly i v minulosti, ale strach roste úměrně k tomu, čím víc se o něm mluví. Věnují se mu média, politici, jsme na toto téma citliví. Podle dat z globální teroristické databáze GTD, každý rok na teroristické útoky zahyne ve světě několik stovek lidí, naopak v rámci dopravních nehod za rok 2015 zemřelo v rámci EU 26 tisíc lidí. (Evropská rada pro bezpečnost v dopravě (ETSC)). Na jednu stranu je to pochopitelné, na druhou to teroristům dává důvod k novým a novým útokům.
Jedná se o začarovaný kruh?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva