„Myšlenka Technické olympiády vznikla s cílem odhalit mezi dětmi, končícími základní školní docházku, technické talenty a podnítit jejich zájem o studium na technicky zaměřených středních školách. Samozřejmě také u nás. Letošní nultý ročník byl jakýmsi experimentem. O to víc jsme překvapeni kolik žáků a žákyň se do této soutěže přihlásilo a kolik se jich probojovalo až sem. Z dnešních prací jsem nadšen. Žáci odvedli výbornou a originální práci,“ zhodnotil průběh finálového klání ředitel SPŠSE Dukelská Jaroslav Koreš.
Do soutěže se zapojila celkem padesátka žáků devátých tříd z celého Jihočeského kraje. O mety nejvyšší se jich v prostorách Pedagogické fakulty (PF) JU v Českých Budějovicích utkalo devět. Šek na pět tisíc korun a poukaz k bezplatné exkurzi na Vodní elektrárnu Orlík pro celou třídu od Skupiny ČEZ si za své prvenství odnesl z Jeronýmovy ulice už zmíněný Štěpán Mikeš ze ZŠ Nerudova. Šek na tři tisíce korun od ČEZ si za druhé místo vybojoval Patrik Maroušek ze ZŠ Netolice. Tisíc korun pak za své třetí místo získal Adam Frcal ze ZŠ Třeboň.
Zřejmě ne náhodou se všichni tři ucházejí o studium právě na SPŠSE Dukelská. Výsledky přijímacích zkoušek ovšem ještě nejsou k mání. „Technika mě zajímá. I proto se hlásím právě sem. V tomto oboru hodlám pokračovat a doufám, že dalším krokem bude vysoká technická škola,“ prozradil Štěpán.
Světlou budoucnost má ovšem před sebou s největší pravděpodobností i Technická olympiáda. Podporu jejím dalším ročníkům přislíbil nejen ČEZ jako partner školy, ale i zřizovatel „průmyslovky“ v Dukelské ulici, Jihočeský kraj. „Jihočeská Technická olympiáda je od naší průmyslovky skvělým počinem a krokem do budoucnosti. A jsem rád, že ji uspořádala takto praktickou. Naším cílem je rozvíjet mladé talenty na matematiku a fyziku na našich jihočeských středních a vysokých školách a následně je i v regionu udržet i pro zde působící firmy. Případně z nich vychovat i další učitele technických oborů,“ konstatoval náměstek jihočeského hejtmana pro oblast školství Pavel Klíma.
Finálovým úkolem Technické olympiády bylo za dvě hodiny sestavit z jednotného materiálu a pomůcek technické zvedací zařízení, které uzvedne co nejvíc zátěže co nejvýše a to bez pomoci žákových rukou. Hodnotící porota pak posuzovala hmotnost břemene, výšku zdvihu, funkčnost, design, ale i formu prezentace či možnosti alternativních řešení zadaného úkolu.
„Rozhodování bylo velmi těžké. Vítěz dosáhl 49 bodů z 50 možných. Porota byla příjemně překvapena a nadšena výkony všech soutěžících. A to provedením a osobitým technickým přístupem a myšlením,“ poznamenal docent Jiří Tesař, předseda poroty z Katedry aplikované fyziky a techniky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
420 stávajících studentů českobudějovické SPŠSE Dukelská se o svou budoucnost po skončení studia skutečně bát nemusí. „Uplatnitelnost našich absolventů je stoprocentní. Přibližně devět z deseti pokračuje ve studiu na vysokých školách. Nejčastěji směřují na strojní a elektrotechnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni, ČVUT v Praze a VUT v Brně. Ostatní si firmy hned rozeberou,“ dodal Koreš.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva