Starosta Sokolské župy Jihočeské a Tělocvičné jednoty Sokol České Budějovice Josef Kadlec uvedl, že právě v noci ze 7. na 8. října 1941 za tehdejší heydrichiády bylo při akci Sokol zatčeno 1 500 členů sokolské vrcholné organizace a krajských žup. „Následně byli vyslýcháni, mučeni a odvezeni do koncentračních táborů, ze kterých se nikdo z nich už nevrátil,“ upřesnil Kadlec. Činnost Sokola byla následně zakázána, protože jej nacisté považovali za „nejnebezpečnější protistátní organizaci“.
Sokol je rovněž připomínán v souvislosti se založením Československé republiky, na jejímž vzniku se významně podílel. „Na sokolském hnutí mě vždy fascinovalo, jak byli pronárodní. Vlastenectví bylo vlastně tím úplně základním prvkem, na němž Sokolové vznikali. Potom také to, jak považovali za důležité mít dobrou fyzickou zdatnost a neustoupit. A v případě potřeby byli ochotni pro své přesvědčení obětovat i život. Za to jim patří náš dík i vzpomínka na to, co museli prožívat za heydrichiády či následně za minulého režimu, u kterého nebyli rovněž právě oblíbeni. Věřím proto, že jim láska k vlasti a fyzická zdatnost vydrží a že budou tyto myšlenky šířit mezi námi i nadále,“ uzavřela Stráská.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva