Jihočeský kraj chce udržet mladé lidi na venkově

10.09.2021 20:22 | Tisková zpráva

Snaha Jihočeského kraje o zajištění levného dostupného bydlení pro mladé lidi ve venkovských oblastech je zase o krok dál. Krajští zastupitelé schválili na svém posledním zasedání žádosti dvaceti obcí do deseti tisíc obyvatel. Ty si tak mezi sebou rozdělí celkem osm milionů korun. Peníze jsou určeny ke zpracování projektové dokumentace na výstavbu obecních bytů. „Chceme v našem regionu udržet mladé lidi. A nabídnout jim zde dostupné bydlení je podle nás účinná cesta, jak toho dosáhnout. Pokud se ukáže, že je o tento typ bydlení mezi mladými zájem, rádi bychom v podpoře výstavby obecních bytů pokračovali,“ uvedl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba.

Jihočeský kraj chce udržet mladé lidi na venkově
Foto: kr-jihocesky.cz
Popisek: Jihočeský kraj

O správnosti tohoto kroku je přesvědčen i 1. náměstek hejtmana František Talíř: „Ceny bydlení stoupají do astronomických výšin a pro mladé rodiny je nereálné získat v dohledné době vlastní bydlení. Obce mají nyní jedinečnou možnost nastartovat výstavbu vlastních bytů a udržet tak na vesnici právě mladé lidi.“ Za velký podíl na prosazení této novinky mezi dotační tituly Jihočeského kraje Talíř poděkoval krajskému radnímu Janu Bartoškovi, který téma dlouhodobě podporuje. „Podle mě je krize dostupnosti bydlení pro normálně vydělávající lidi časovanou bombou. Politici musí najít a prosadit potřebná řešení, aby pomohli situaci odblokovat. Tak, aby se ve výsledku v Česku více a rychleji stavělo a vlastní či nájemní bydlení bylo dostupné jak pro mladé lidi, tak pro rodiny nebo seniory. A toto řešení, které jsme v krajském zastupitelstvu schválili, je jedním z kroků k tomuto cíli,“ vysvětlil Jan Bartošek.

Pavel Hroch, náměstek hejtmana pro venkov dodal, že jihočeské obce by neměly primárně fungovat jako skanzen pro turisty, ale být kvalitním místem pro soužití všech generací. „Pokud chceme jihočeský venkov zachovat v takové podobě, jak jej známe a jak jej máme rádi, musíme se hlavně postarat o to, aby zde žili lidé. A udržet na vsi mladé lidi je čím dál těžší.  Obzvlášť, když nemají ani tu sebemenší šanci pořídit si vlastní bydlení. Obecní byty jsou jedním z mála způsobů, jak tuto situaci řešit,“ dodal Hroch.

V rámci 1. výzvy pro rok 2021 dotačního programu s názvem Podpora přípravy projektové dokumentace výstavby obecních bytů mohli zájemci podávat žádosti do 30. července. Hodnotící komise pak zasedala 16. srpna a podpořením všech formálně správných dvaceti žádostí byla celková alokace programu ve výši 8 milionů korun zcela vyčerpána.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Slavnostní účtenková loterie

Paní Schillerová, nemyslíte si, že by bylo lepší, kdyby se zabývali zaměstnanci najati na účtenkovou loterii něčím užitečnějším? Nebo že bychom mohli za účtenkovou loterii ušetřit a tyto finance raději dát či rozdělit mezi pečovatelské domy na podporu důstojného stáří? Nemyslíte si, že by taková čás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Učitelé loni v průměru vydělávali 49 tisíc korun měsíčně

10:22 Český statistický úřad: Učitelé loni v průměru vydělávali 49 tisíc korun měsíčně

Učitelé v regionálním školství v roce 2023 pobírali po započtení všech příplatků a odměn průměrnou h…