A to vše za 84 milionů korun díky dotacím ze Státního fondu životního prostředí, Evropského fondu regionálního rozvoje a Jihomoravského kraje. Práce na samotné stabilizaci svahu začaly v polovině listopadu 2014, a to po ukončení stavu nebezpečí, který vyhlásil jihomoravský hejtman Michal Hašek 17. září 2014 po deštích, při nichž se ve svahu pod domy opět objevily trhliny.
„Do projektu financovaného z evropských peněz přišla mimořádná situace. Prozatímní sanace stála více než 19 milionů korun, obec se obrátila se žádostí na kraj, abychom pomohli s financováním takzvaných neuznatelných nákladů. Po roce jsem přijel na úplně jiné místo. Koryto řeky je posunuto o desítky metrů, je zde uděláno obrovské množství práce. Dnes jsem popřál Bulharům, aby tato práce vydržela ne desítky, ale stovky let. Nešlo jen o čtrnáct domů, ale i o komunikaci, která zde vede a ve které jsou uloženy páteřní sítě,“ zdůraznil hejtman Michal Hašek.
Téměř měsíc zasedaly v Bulharech krizové štáby Jihomoravského kraje i Břeclavi jako obce s rozšířenou působností. Během této doby se hasičům ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru z Hlučína, profesionálům z celého kraje i dobrovolným hasičům podařilo zarostlý svah vykácet a stabilizovat. Použili téměř sedm tisíc kubíků lomového kamene. Práce stavbu nicméně prodražily o 19 milionů korun, které však z velké části pokryla navýšená dotace z Evropské unie a 5 milionů korun z Jihomoravského kraje.
Pak už mohla nastoupit firma, která během zimních měsíců vyhloubila nové koryto a postupně začala se zásypem starého. Následovalo vytvoření čtyř teras v délce asi 200 metrů pod 14 ohroženými domy. Práce na terasách skončily na začátku prázdnin.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva