Po volbách v USA se očekává změna v transatlantických vztazích. Donald Trump i J. D. Vance otevřeně říkají, že Evropa si svou bezpečnost musí začít financovat sama. Jaké důsledky to může mít pro Českou republiku?
Je zjevné, že nová americká administrativa se nově dívá nejen na otázku obrany Evropy, fungování NATO a válku na Ukrajině, ale také třeba na otázku svobody slova, problematiku Green Dealu a celou řadu dalších témat. Její pohled se v řadě ohledů zásadně liší od pohledu byrokratů v EK a tzv. evropských elit, a to včetně těch českých.
Je samostatnou otázkou, jaké dopady může mít například změna přístupu administrativy Donalda Trumpa v bezpečnostní oblasti a její tlak na to, aby si evropské členské státy NATO více financovaly svou bezpečnost a obranu samy, na Českou republiku. Osobně se domnívám, že ČR by, bez ohledu na to, co dělá nebo udělá administrativa Donalda Trumpa, měla vypracovat vlastní smysluplnou vojenskou obrannou doktrínu, která nám chybí již řadu let. Odpovědní lidé by se konečně měli začít zabývat tím, aby Armáda ČR byla schopna plnit svůj úkol, tj. teritoriální obranu území ČR.
Místo nákupu drahých hraček, jako jsou F-35, je třeba investovat do domácího zbrojního průmyslu, aby dodával většinu vybavení pro AČR. Tím jednak pomůžeme naší ekonomice, a jednak posílíme vlastní obranyschopnost. Dále je třeba investovat do lidí, do vojenského personálu. Stavy, kdy skutečně bojové jednotky AČR jsou odhadovány na 5–7 tisíc, jsou více než tristní.
Premiér Petr Fiala oznámil, že Česko plánuje zvýšit výdaje na obranu na 3 % HDP. Máme na to vůbec ekonomické možnosti, nebo nás to přivede k vyšším daním a dalšímu zadlužování?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný