Jihomoravský kraj: Titul Mistr tradiční rukodělné výroby má dva nové držitele

12.06.2021 10:59 | Zprávy

Marie Horáková z Těšan a Jiří Zouhar z Bučovic-Klobouček se stali novými nositeli prestižního ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje pro rok 2021.

Jihomoravský kraj: Titul Mistr tradiční rukodělné výroby má dva nové držitele
Foto: kr-jihomoravsky.cz
Popisek: Jihomoravský kraj - logo

Titul v oboru šití a vyšívání krojových součástí, a to především pro oblasti hanácké Slovácko a Brněnsko, obdržela Marie Horáková. Výrobě dámských i pánských krojů se profesně věnuje od roku 1995. Šije kroje všední i sváteční, z různých národopisných oblastí. Zdobí je výšivkou, u níž se inspiruje starými vzory. Čerpá ze starých fotografií, odborných knih, muzejních sbírek nebo z pozůstatků krojů a jejich součástí dochovaných v domácnostech. K lidovým tradicím měla blízko už od mládí. Již na základní škole ji bavily ruční práce, šití a kreslení, později navštěvovala národopisný soubor.

Za svou kovářskou tvorbu získal titul Jiří Zouhar. Pochází z rodiny s dlouholetou kovářskou tradicí, jeho pradědeček v minulosti provozoval kovotlačířskou dílnu v Brně. Jiří Zouhar se vyučil podkovářem v Pardubicích. V oboru poté pracoval až do revoluce, po níž začal podnikat a v roce 1993 založil kovářskou firmu Prallora. Na základě individuálních poptávek ková repliky historických zbraní, různé nářadí, pomůcky pro výrobu hudebních nástrojů nebo ruční stavby roubenek. Vyrábí i loukotě nebo zábradlí – k vidění je třeba na zámku a v židovské obřadní síni v Bučovicích, na hradě Špilberk či v kostele v Lovčičkách.

Ocenění jim předají zástupci Jihomoravského kraje v neděli 29. srpna 2021 v Kyjově během Jihomoravských dožínek. „Svou dlouholetou prací oba neustále oživují znalosti a dovednosti našich předků. Pracují s originálními, často původními nástroji a technologiemi. Jejich výrobky ctí tradici a dodnes v sobě nesou připomínku starých časů. Vážíme si jejich úsilí zachovat tato vzácná řemesla i pro budoucí generace,“ podotkl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast kultury František Lukl.

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje vznikl jako forma veřejného uznání a podpory lidem, kteří dokonale ovládají původní řemesla, účinně a kvalifikovaně je prezentují a udržují je při životě. Uděluje se pouze v oborech tradiční rukodělné výroby, které jsou zásadním způsobem ohrožené a hrozí jim zánik. Titul je spojený s finančním darem Jihomoravského kraje, který letos činí 20 tisíc korun, a také s pamětní bronzovou plaketou z dílny akademického sochaře Miroslava Kováříka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Děláte ve sněmovně vůbec něco?

Dobrý den, zajímalo by mě, co jako poslanec děláte, že o vás není vůbec slyšet? Ani nikde v televizi jsem vás dlouho neviděl, nečetl s vámi žádný rozhovor. Přijde mi, že vás Babiš nechal kandidovat jen proto, aby vám zajistil dobře placené místo, ale jakoby vám zakázal, abyste se po vašem skandálu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

16:33 ČEZ: V Trutnově probíhá výsadba nových lip na hřbitově

Trutnovský hřbitov se zazelená osmnácti novými lípami. Nadace ČEZ na nákup rostlin přispěla částkou …