Josef Koudelka daroval Národní galerii fotografický cyklus pro vatikánský pavilon

17.03.2018 18:42 | Zprávy

Při příležitosti životního jubilea jednoho z nejvýznamnějších fotografů 20. století představuje Národní galerie v Praze od 22. března ve Veletržním paláci výstavu Koudelka: De-creazione.

Josef Koudelka daroval Národní galerii fotografický cyklus pro vatikánský pavilon
Foto: ngprague.cz
Popisek: Národní galerie

Soubor velkoformátových fotografií vytvořil Josef Koudelka pro vůbec první prezentaci Vatikánu na Bienále v Benátkách v roce 2013 a v letošním roce ho daroval Národní galerii. V srpnu naváže galerie představením jeho proslulého fotografického cyklu Invaze 68 v souvislosti s padesátým výročím srpnových událostí roku 1968.

„Umění sice svět nedokáže změnit, dokáže jím ale zatřást – toto konstatování snad nejlépe vystihuje umělecké poselství Josefa Koudelky, jednoho z nejvýraznějších umělců naší doby. V jeho bohatém fotografickém díle se poetická vytříbenost uměleckého génia proměňuje v nekompromisní politické gesto a naopak. Josefovi Koudelkovi jsem upřímně vděčný za nevšední velkorysost, s níž proslulý cyklus De-creazione věnoval Národní galerii v Praze,“ uvádí generální ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt.

Soubor fotografií s názvem De-creazione vytvořil fotograf Josef Koudelka pro první prezentaci Svaté stolice na 55. Bienále v Benátkách v roce 2013. Oslovení umělci měli ztvárnit tři témata inspirovaná knihou Genesis: Creazione, De-creazione a Ri-creazione, přičemž Koudelka si vybral téma, jemuž se intenzivně věnuje již tři desetiletí – nevratnému zásahu člověka do krajiny.

„Soubor De-creazione tvoří osmnáct fotografií, které se skládají z devíti velkých horizontálních panoramat a tří vertikálních triptychů. Soubor zachycuje tři hlavní témata myšlenky destrukce: zásahy času do lidské historie a životního prostředí, válečné konflikty a příroda versus industriální svět. Koudelkova angažovanost nás skrze velkoformátové obrazy upozorňuje na nerovnováhu vztahu člověka a jeho prostředí a zároveň odhaluje lidský sklon k nikdy nekončící destrukci,“ popisuje kurátorka výstavy Irena Šorfová.

Výstavu Koudelka: De-creazione pak 21. srpna letošního roku doplní ve Veletržním paláci představení jedinečného fotografického cyklu Invaze 68 ve velkoformátových zvětšeninách, který během sedmi dnů srpna 1968 pořídil tehdy třicetiletý Josef Koudelka a zachytil v něm invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa.

Současně s výstavou De-creazione se koná velká retrospektivní výstava Koudelka Návraty  v Uměleckoprůmyslovém museu v Praze, která představuje průřez jeho celoživotní tvorbou. Základ expozice tvoří 370 fotografií, které jsou součástí obsáhlého souboru děl, jež se fotograf rozhodl věnovat své vlasti. Uměleckoprůmyslové museum v Praze se tak stane muzeem s nejrozsáhlejší sbírkou děl světoznámého fotografa. Výstava zahrnuje všechny významné cykly Koudelkovy dosavadní tvorby (Začátky, Experimenty, Divadlo, Cikáni, Invaze 68, Exily, Panorama), z velké části se jedná o unikátní dobové autorské zvětšeniny, přičemž některé z nich jsou prezentovány vůbec poprvé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

22:08 Policie ČR: Operační střediska policie zaznamenala celkem 1 359 749 oznámení

Od 1. ledna 2022 je možné všechny linky tísňového volání kontaktovat i cestou SMS. Operační středis…