„V kraji máme 24 případů klíšťové encefalitidy, v týdnu přibylo 5 případů. Nejvíce onemocnění je na Českobudějovicku a Českokrumlovsku po osmi. Po třech hlásí Prachaticko a Táborsko a po jednom Strakonicko a Jindřichohradecko. Okres Písek je zatím bez výskytu. Vloni jsme ve 30. týdnu evidovali 73 případy, tedy třikrát více než letos. Pro další dny Český hydrometeorologický ústav predikuje aktivitu klíšťat na čtvrtém stupni z pěti, to představuje vysoké riziko. Doporučujeme proto kombinovat dostupné formy prevence. Sem patří vedle preventivního očkování používání repelentů, vhodné oblečení a obutí a správný pohyb v přírodě. Pokud je to možné, riziko napadení klíštětem snižuje pohyb hlavně v listnatých a smíšených lesích po zpevněných cestách. Je třeba se vyhýbat křovinám a vysokým travním porostům na okrajích vodních ploch a lesních porostů, nesedat a nelehat si do trávy a riziko přenosu infekce snižuje, když se podaří klíště na těle objevit a případně odstranit co nejdříve. Proto doporučujeme se po návratu převléci a důkladně se prohlédnout a osprchovat,“ uvedla ředitelka KHS Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
„V kraji evidujeme 106 nahlášených a potvrzených onemocnění lymeskou boreliózou. V týdnu přibylo 13 nových případů. Vloni jich bylo ve srovnatelném období 203, tedy téměř jednou tolik. U lymeské borreliózy jsme nejvyšší výskyty registrovali dlouhodobě nejvíce na Jindřichohradecku a Táborsku. V posledních několika letech vidíme vyšší výskyt vedle Českobudějovicka i v pošumavských okresech, tedy na Prachaticku a Českokrumlovsku. Ve srovnání s minulými sezónami je letos klidnější situace na Táborsku. Vloni jsme tam měli v tomto období 35 potvrzených případů, letos pouze 5. V končícím 30. týdnu je tak nejvyšší výskyt tradičně na Jindřichohradecku, kde je k dnešku 38 potvrzených případů, na Českobudějovicku 27, na Českokrumlovsku 13, na Prachaticku 10, na Strakonicku 9, Táborsko má 5 a Písecko 4 potvrzené případy,“ doplnila ředitelka protiepidemického odboru KHS Jihočeského kraje Jitka Luňáčková.
Výskyt další skupiny sezónních onemocnění - alimentární infekcí - je podobný loňským statistikám. U salmonelózy hygienici evidují 407 (v týdnu +33) případů, nejvíce na Českobudějovicku (161), Jindřichohradecku (59) a Táborsku (54). Strakonicko má 37, Českokrumlovsko 32, Prachaticko 32 a Písecko rovněž 32 případů. Vloni ve 30. týdnu bylo v kraji 408 případů. Kampylobakteriózy je k dnešku evidováno 621 případů (v týdnu +39), vloni v tomto období bylo prokázáno 740 případů. Nejvíce jich je na Českobudějovicku (219), Jindřichohradecku (94) a Táborsku (94). Písecko má 77 případů, Českokrumlovsko hlásí 46 případů, Prachaticko 54 a Strakonicko 37.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.