KHS Jihočeského kraje: Na jihu Čech přibylo 46 nových případů COVID-19, třináct uzdravených a jedno úmrtí. Aktuálně pozitivních je v kraji 602 osob

16.09.2020 11:48 | Zprávy

Za uplynulých 24 hodin zaznamenali hygienici na jihu Čech 46 nově potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Třináct nemocných se uzdravilo, jeden pacient bohužel zemřel.

KHS Jihočeského kraje: Na jihu Čech přibylo 46 nových případů COVID-19, třináct uzdravených a jedno úmrtí. Aktuálně pozitivních je v kraji 602 osob
Foto: kraj-jihocesky.cz
Popisek: Krajská hygienická stanice Jihočeského kraje - logo

Kumulativní počet nemocných s diagnózou COVID-19 se tak k úterní 18. hodině v regionu zvýšil na 1 248. Vyléčených je nyní v jižních Čechách 636 a aktuálně pozitivních 602 osob. V souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji od vypuknutí pandemie celkem deset lidí.

Od pondělního do úterního večera vyšetřily laboratoře v regionu 412 suspektních vzorků a 56 vzorků od samoplátců. Z celkových 468 vzorků bylo 46 pozitivních, tedy téměř deset procent. K nemocným přibylo třiadvacet žen a třiadvacet mužů. „V šestnácti případech šlo o kontakt s potvrzeným případem v rodině a v devíti na pracovišti. Jedenáct kontaktů bylo školních. Tři osoby se infikovaly v Praze, jedna na dovolené v Chorvatsku, jedna na Ukrajině a jedna při léčebném pobytu ve Františkových Lázních, kde je významný cluster a onemocnění si odsud odvezly již desítky Jihočechů. U čtyř případů původ nákazy stále zjišťujeme. Po včerejších devatenácti případech jsme dnes na Táborsku zaznamenali dalších osmnáct případů, řada z nich jsou učitelé nebo studenti. Tábor je v posledních několika dnech okresem s nejvyšším nárůstem nových případů v kraji,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.

Od 10. září je celostátně povinné nošení roušek, až na některé výjimky, ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a společných prostorů škol. Nadále také platí celostátní povinnost nosit ochranné prostředky v prostředcích veřejné dopravy. 

„Musím uvést, že dnes odpoledne jsem se dočetla v některých médiích řadu nepřesných informací a citací, týkající se dnešních výstupů Bezpečnostní rady Jihočeského kraje. Členové rady dnes opravdu velmi dlouho diskutovali nad problémem vysokého výskytu nových případů mezi pedagogy a žáky jihočeských škol. Za dva týdny se tento problém dotýká téměř čtyřiceti škol, z nichž šest bylo uzavřeno. A není přeci řešením, aby šli zaměstnanci z karantény do karantény, rodiče sháněli hlídání pro svoje děti a školy neučily. Každý den vidíme v našich statistikách, jak se od žáků virus šíří na jejich rodiny, sourozence, rodiče a prarodiče, a to je mimo jiné i jeden z důvodů, proč se před odběrovými místnostmi i v našem kraji již tvoří dlouhé fronty. A to nemluvím o vyčerpanosti a vysokém riziku, v němž se permanentně pohybuje personál infekčních oddělení nemocnic a odběrových míst. Shodli jsme se proto na tom, že by roušky ve třídách od druhého stupně výše mohly být jedním z opatření, které jsme již diskutovali se zřizovateli škol i jejich řediteli. Tyto návrhy samozřejmě musí odsouhlasit Ministerstvo zdravotnictví i Ministerstvo školství, a nikoliv, že rozhodně a neodvratně vstupují v pondělí v platnost. V případě, že tu bude panovat shoda všech dotčených institucí, KHS jako věcně příslušný orgán může v této věci vydat mimořádné opatření nebo doporučení,“ vysvětlila Kvetoslava Kotrbová. 

Ze stávajících 602 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 193 na Českobudějovicku, 137 na Táborsku, 73 na Strakonicku, 72 na Písecku, 60 na Českokrumlovsku, 41 na Prachaticku a 26 na Jindřichohradecku. Deset nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. Z hlediska relativního výskytu, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, patří jižní Čechy i nadále se 193,76 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k úterní 18. hodině), spolu s Královéhradeckým a Ústeckým krajem, do trojice regionů s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.

 „Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 34 337 osob. V povinné karanténě se k úterní 18. hodině 7 053,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.

V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů.  Laboratoř Nextclinics znovu testuje samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab testuje také v Českém Krumlově. Odběrové místo pro indikované případy v českobudějovické nemocnici je přesunuto k patrovému parkovišti pro veřejnost, které se nachází u hlavního vstupu do nemocnice. Otevřeno je ve všední dny od 6.30 do 14 hodin.

Podle verifikovaných dat KHS bylo v úterý večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 598 žen a 650 mužů. Z celkových 1 248 dosud potvrzených případů je 334 z Českobudějovicka, 269 z Táborska, 163 ze Strakonicka, 146 z Prachaticka, 143 z Písecka, 105 z Českokrumlovska a 88 z Jindřichohradecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 98 dětí ve věku do 14 let. 276 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 217 v kategorii od 25 až 34 let, 202 v kategorii od 35 do 44 let, 199 v kategorii od 45 do 54 let a 126 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 130 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

7:14 HZS: Jak minimalizovat riziko prolomení ledu a co dělat, když se pod námi prolomí

V zimních měsících si lidé oblíbili bruslení na zamrzlých rybnících či přehradách. Z pohledu hasičů …