Od pátku do soboty přijaly laboratoře k vyšetření v regionu 1 039 suspektních vzorků a 24 vzorků od samoplátců. Z výsledků vyšetřených vzorků potvrdili hygienici k sobotní 18. hodině 79 pozitivních případů. K nemocným přibylo jednačtyřicet žen a osmatřicet mužů. Nejvíce nových případů přibylo na Českobudějovicku (33) a Písecku (13) Strakonicku (13). „V devíti případech šlo o kontakt s potvrzeným případem ve škole, v šestadvaceti v rodině a ve čtrnácti na pracovišti. Šest osob se infikovalo ve sportovních klubech, pět v Praze, jedna v Mariánských lázních, jedna na Slovensku a jedna na Ukrajině. V šestnácti případech původ nákazy stále zjišťujeme,“ uvedla ředitelka Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje Kvetoslava Kotrbová.
„Připomínám, že od pátku platí mimořádné opatření Ministerstva zdravotnictví, týkající se poskytovatelů zdravotních služeb v oborech praktické lékařství a praktické lékařství pro děti a dorost a hygienických stanic, které upravuje metodiku nařizování, trvání a ukončování izolací a karantén. Znění tohoto mimořádného opatření naleznou lékaři na webových stránkách naší hygienické stanice, Ministerstva zdravotnictví či Krajského úřadu Jihočeského kraje,“ poznamenala Kvetoslava Kotrbová.
Ze stávajících 1 217 aktivních případů COVID-19 na jihu Čech je jich aktuálně evidováno 550 na Českobudějovicku, 170 na Táborsku, 135 na Písecku, 106 na Strakonicku, 100 na Českokrumlovsku, 79 na Prachaticku a 77 na Jindřichohradecku. Třináct nemocných v souvislosti s koronavirovou nákazou zemřelo. Z hlediska relativního výskytu, tedy v počtu pozitivních případů přepočtených na 100 tisíc obyvatel regionu, přesto patří jižní Čechy i nadále s 351,57 nemocnými na 100 tisíc obyvatel (k sobotní 18. hodině), spolu s Královéhradeckým a Ústeckým krajem, do trojice regionů s nejnižším celkovým výskytem COVID-19 v ČR.
„Pro podezření na onemocnění COVID-19 bylo na jihu Čech dosud indikováno k vyšetření celkem 43 126 osob. V povinné karanténě se k sobotní 18. hodině nacházelo 579 osob. Počet vyšetřených samoplátců v regionu se v pátek zvýšil o 24 na celkových 7 399,“ konstatovala epidemioložka jihočeské KHS Jitka Luňáčková.
V jižních Čechách se v současné době mohou samoplátci nechat testovat v odběrových místech všech jihočeských nemocnic s výjimkou českobudějovické. V krajském městě najdou odběrové místo v laboratořích Synlab v ulici U tří lvů a v českobudějovické Vrbenské ulici v areálu PCO. Laboratoř Nextclinics testuje samoplátce ve stanu u hlavního vchodu do areálu výstaviště v Husově ulici. Odběry jsou prováděny bez předchozího objednání od pondělí do čtvrtka vždy od 8 do 14 hodin. Synlab testuje také v Českém Krumlově. Nemocnice České Budějovice testuje na dvou místech. Pro pěší je určeno odběrové místo před hlavním vstupem do nemocnice a pro automobily v areálu letiště v Plané. Na obě místa je nutné se předem objednat, v provozu jsou ve všední dny vždy od 9 do 14 hodin. Objednávkový systém je dostupný na https://www.nemcb.cz/. Celkem je nyní v regionu 13 odběrných míst.
Podle verifikovaných dat KHS bylo v sobotu večer na jihu Čech pozitivních od začátku epidemie 1 088 žen a 1 176 mužů. Z celkových 2 264 dosud potvrzených případů je 742 z Českobudějovicka, 485 z Táborska, 252 z Písecka, 246 ze Strakonicka, 211 z Prachaticka, 171 z Českokrumlovska a 157 z Jindřichohradecka. Mezi pozitivně testovanými v kraji je kumulativně 229 dětí ve věku do 14 let. 552 nemocných je v kategorii od 15 do 24 let, 318 v kategorii od 25 až 34 let, 360 v kategorii od 35 do 44 let, 366 v kategorii od 45 do 54 let a 224 v kategorii od 55 do 64 let. Celkem 215 nemocných patří do nejohroženější věkové skupiny 65+.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: Tisková zpráva