Naši pracovníci opakovaně radí – ponechte je v klidu, protože zcela pravděpodobně je někde poblíž jeho rodič, který se o ně dokáže postarat lépe, než jakýkoliv člověk.
Nejčastěji lidé narazí na mladé zajíčky, srnčata nebo z hnízda vypadlá ptáčata. V první řadě je důležité zachovat si od dané situace odstup. A to jak fyzický, tak emocionální. Uvědomme si, že volně žijící zvířata jsou divocí tvorové, pro které představuje jakýkoliv zásah člověka neúměrnou stresovou zátěž. Pokud porušíte náležitý fyzický odstup a zvíře se pokusíte například přenést na vhodnější místo, již tímto kontaktem výrazně snížíte jeho šanci na přežití. Pouze v případě ptačích mláďat, žebrajících o potravu na zemi, je můžete vysadit na nejbližší větev a tím ochránit před kočkou či psem. Pomoc naopak potřebují zvířata, která jsou zraněná. V případě mláďat pak ta, která jsou evidentně daleko od své rodné nory či hnízda a jdou za člověkem, péči odborníků potřebují.
Záchranná stanice ve Vrchlabí se může postarat o zvířata zjevně postižená. Jejím úkolem je zajistit odbornou pomoc dočasně či trvale hendikepovaným zvířatům, péči o nalezená opuštěná mláďata, přípravu vyléčených jedinců k návratu do volné přírody, či záchranné transfery.
Kontaktní údaje Záchranné stanice Správy KRNAP ve Vrchlabí najdete ZDE. Pracovnice ZS jsou k dispozici 24 hodin denně, zejména na telefonním čísle 737 890 559. Na něm poskytují i rady, jak si v dané situaci poradit.
Zájemci o více informací si mohou stáhnout brožuru Péče o hendikepované živočichy ZDE.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva