KRNAP: Pasecký Památník zapadlých vlastenců má prestižní „bronz“ v soutěži Gloria musaealis

20.05.2019 10:57 | Zprávy

Generální rekonstrukce celé budovy i expozice pasecké pobočky Krkonošského muzea Správy KRNAP – Památníku zapadlých vlastenců získala III. místo v soutěži o Cenu Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku 2018!

KRNAP: Pasecký Památník zapadlých vlastenců má prestižní „bronz“ v soutěži Gloria musaealis
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

„Každé ocenění naší práce nás těší. Rekonstrukce paseckého Památníku se opravdu povedla a mě moc těší, že to zaregistrovali i odborníci a oceněním to potvrdili,“ říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Současné expozice důstojným způsobem prezentují odkaz našich předků a to vnímám jako velice důležité,“ dodal.

„Přebírat ocenění ve společnosti Muzea umění Olomouc, Národního technického muzea či Muzea Kampa pro nás byla veliká čest,“ říká náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar, do jehož gesce Krkonošská muzea náleží. V pražském Obecním domě včera ocenění převzal spolu s ředitelkou Krkonošských muzeí Blankou Zázvorkovou a vedoucí paseckého Památníku zapadlých vlastenců Andreou Bariakovou. „Díky patří také autoru expozice, architektům Čejkovi a Rafaj a realizační firmě Mplus. Moc děkujeme za důvěru litoměřické diecézi římsko-katolické církve, jíž objekt patří, a zejména panu faráři Mikuszewskému,“ dodává Kašpar a uzavírá: „Největší starost mi dělalo, jak se výsledek bude líbit paseckým, především panu Waldmannovi, který v roce 1958 založil. Mám radost o to větší, že pan Waldmann i další Pasečáci byli spokojeni už při otevření nové expozice a Gloria musaealis snad potvrzuje, že se společná práce povedla.“

Památník zapadlých vlastenců sídli v budově bývalé fary v Pasekách nad Jizerou od svého založení v roce 1958. Správa KRNAP objekt spravuje od roku 1980. Před rekonstrukcí byla budova již v nevyhovujícím technickém stavu. Rizikem byly statické trhliny, vysoká vlhkost i nevhodné dispoziční řešení. Projekt kromě celkové rekonstrukce technicky a stavebně již nevyhovujícího objektu zahrnoval také modernizaci stávající expozice. Projekt rekonstrukce stavby připravoval ateliér Jana Chaloupského a návrh nové expozice připravili architekti Miloslav Čejka a Monika Rafaj. Témata expozičních prostor se nezměnila, ale jsou dnes prezentována v moderním hávu, který ale zachovává původního ducha expozice. „Rádi používáme, motto, které pochází od našich návštěvníků – k Zapadlým vlastencům jako domů,“ říká vedoucí Památníku Andrea Bariaková.

Projekt stavební a expoziční obnovy byl finančně podpořen z prostředků EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) zaměřeného na podporu muzeí (zefektivnění prezentace, posílení ochrany a rozvoje kulturního dědictví).

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

51. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

9:04 51. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se v 51. …