Díky němu získali strážci národního parku po obou stranách hranice lepší vzdělání i technické vybavení. Projekt sice formálně skončil koncem dubna, ale nastavená spolupráce s kolegy z Karkonoského parku narodowého zůstává. I v budoucnu se tedy budou návštěvníci hor, zejména v blízkosti hraniční Cesty česko-polského přátelství, setkávat se společnými česko-polskými hlídkami strážců.
Strážce v rámci projektu proškolila Horská služba Krkonoše v poskytování první pomoci. Zúčastnilo se ho 20 strážců z českého a 10 strážců z polského Krkonošského národního parku. „Nacvičili jsme postupy při úrazu v horách, udržení základních životních funkcí, zastavení masivního krvácení, resuscitaci, postupy při alergických reakcích, diagnostiku hypoglykemie, ale také na správnou komunikaci s Horskou službou a záchranáři obecně,“ říká vedoucí Terénní služby Správy KRNAP Jiří Marek. Strážci také absolvovali školení komunikačních a vyjednávacích dovedností, protože praxe je často vystavuje jednání s agresivními návštěvníky.
V rámci projektu strážci prováděli společné strážní služby zaměřené především na hraniční oblast, a to v prostoru Slezského domu, vrcholu Sněžky a v okolí Szrenice. V těchto oblastech společně odsloužili desítky společných strážních služeb.
Školení proběhlo v rámci přeshraničního projektu Zintenzivnění informační a strážní služby v Krkonoších, který byl podpořen prostředky z programu Interreg V-A Česká republika – Polsko prostřednictvím Fondu mikroprojektů Euroregionu Glacensis.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva