KRNAP: Světový den divoké přírody slaví i naši rysové a my s nimi

03.03.2018 18:32 | Zprávy

Na 3. března připadá Světový den divoké přírody, letos speciálně věnovaný velkým kočkám s podtitulem "Velké kočky: ohrožení predátoři". Jedinou kočkovitou šelmou Krkonoš je rys ostrovid.

KRNAP: Světový den divoké přírody slaví i naši rysové a my s nimi
Foto: KRNAP
Popisek: KRNAP

Jeho pobytové stopy nacházíme opět od roku 2009, kdy se do své domoviny vrátil po 200 letech.

V nedávné minulosti jsme realizovali projekt "Monitoring evropsky významných druhů šelem ve vybraných lokalitách soustavy Natura 2000", který přinesl informace o tom, že patrně došlo k vytvoření trvalé místní populace s nadějí na její rozmnožování. Přímé důkazy z české strany Krkonoš nemáme. Kolegům k polského národního parku se ale díky fotopasti podařilo vyfotit mláďata rysa, z čehož lze vyvodit, že se jedná o v Krkonoších narozené mladé. Odborníci celkový počet rysů žijících v Krkonoších odhadují na 2-3.

Obyvatelé hor ani turisté se rysa v žádném případě nemusí bát. Rys není pro člověka nebezpečný. Je tak plachý, že jej málokdo uvidí.

Celosvětové patří velké šelmy mezi nejznámější živočichy, ale přitom čelí řadě hrozeb. Většina z nich je přímo způsobena člověkem. Jejich populace klesají zejména v důsledku ztráty jejich přirozeného životního prostředí, ztráty potravní nabídky, konfliktu s lidmi, pytláctví a nelegální obchod. Například tygří populace klesla za posledních 100 let o 95 %. Populace afrických lvů jen za posledních 20 let poklesla o 40 %. Světový den divoké přírody, letos zaměřený právě na velké šelmy, má upozornit na tuto skutečnost a zvýšit zájem veřejnosti o tuto problematiku ve snaze zachovat tato krásná zvířata příštím generacím.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSSZ připravila digitalizaci všech ostatních dávek nemocenského pojištění ke spuštění od 1. 1. 2025

7:14 ČSSZ připravila digitalizaci všech ostatních dávek nemocenského pojištění ke spuštění od 1. 1. 2025

Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připravila technické řešení pro digitalizaci dalších dáve…