Pod Pražským hradem odpočívají pod železobetonovými konstrukcemi na několika tisících metrech čtverečních pozůstatky staveb z období přelomu devátého a desátého až patnáctého století. Mnozí návštěvníci Hradu neměli o jejich existenci ani tušení – ti, kteří věděli, zase až do nynějška neměli možnost se s nimi seznámit.
Situaci mění nová aplikace, pokrývající pět nejvýznamnějších archeologických areálů: kapli Panny Marie, III. nádvoří – Velké a Malé vykopávky, kryptu katedrály sv. Víta a klášter a baziliku sv. Jiří.
Zájemci mohou pomocí 3D skenů nejen podrobně zkoumat jednotlivé stavby, ale na časové ose si projít, jak se měnily v čase i jaká byla historie jejich výzkumu. Virtuálně si tak dokáže projít bezmála 5 tisíc m2.
Na aplikaci pracovali odborníci z Archeologického ústavu Akademie věd ve spolupráci s Odborem památkové péče Kanceláře prezidenta republiky.
Práce na vývoji trvala čtyři roky. Aplikaci lze využít na Pražském hradě jako průvodce, ale také kdekoliv mimo areál. Ke stažení je zdarma, a to na obvyklých platformách v českém, anglickém i německém jazyce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva