Obrázek: Klotzbuecher CM, et al. J Bone Miner Res. 2000;15:721-739. Nguyen N, et al. J Bone Miner Res.2005;2011:1921-1928. Vestergaard P, et al. Calcif Tissue Int. 2007. Abstract 501-M. Kanis a Johnell 1999.
Každá osteoporotická zlomenina dramaticky zvyšuje riziko dalších zlomenin. Za osteoporotickou se považuje zlomenina, kterou pacient utrpěl po 50. roce věku s nepřiměřeným úrazovým dějem, například pádem ze stoje nebo při chůzi. Pokud člověk starší 50 let nebo někdo z jeho rodiny utrpěl osteoporotickou zlomeninu, je ohrožen progresí osteoporózy a dalšími zlomeninami.
Ve světe není v současné době léčena ani polovina žen, které mají diagnostikovanou osteoporózu
Přestože se po 65. roce věku zvyšuje riziko osteoporotické zlomeniny až na 40 % a neléčená osteoporóza může mít vážné následky, které mohou končit až smrtí, v průměru je celosvětově léčena pouze necelá polovina všech žen, kterým je osteoporóza diagnostikována. V jižní Evropě je léčeno cca 50 % žen, v severní dokonce jen asi 41 %. (3)
„Předpokládá se, že v České republice žije až 750 tisíc žen a až 300 tisíc mužů s osteoporózou. Diagnostikovaných je však jen asi 20 % žen a necelých 10 % mužů. V současné době se s nemocí ale léčí pouhých 60 tisíc žen a okolo 8 tisíc mužů,“ udává prof. MUDr. Pavel Horák, CSc.
Olomouc
„Aktuálně sledujeme na našem pracovišti přes 3 800 nemocných s metabolickými kostními chorobami. Ročně provedeme denzitometrii u cca 2 800 nemocných,“ vypočítává prof. MUDr. Pavel Horák, CSc.
Sekundární prevence – sami dbejte na zdraví svých kostí
Současný systém poskytování zdravotní péče nemá dost sil ani prostředků pokrýt primární prevenci osteoporózy v plném rozsahu všech rizikových skupin. V dnešní době se v ČR s osteoporózou léčí jen 24 % žen a dokonce jen 12 % mužů. (4) Proto by lidé měli dbát na prevenci také sami. Jedná se o tzv. prevenci sekundární.
Co je to FRAX?
Na webu Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu (www.smos.cz) je volně k dispozici jednoduchý test (FRAX), kde si každý sám může spočítat, jaké má riziko zlomeniny v příštích deseti letech. Pokud vyjde riziko „hlavní osteoporotické zlomeniny“ vyšší než 20 % a/nebo riziko zlomeniny krčku stehenní kosti vyšší než 3 %, je potřeba okamžitě navštívit praktického lékaře a požádat o důkladné osteologické vyšetření.
Prevence i léčba spočívají ve zdravém životním stylu
Osteoporóza je závažné onemocnění, dá se ale úspěšně léčit. Pro nemocné, ale i pro ty, kteří se jí obávají, je důležité upravit životní styl – dbát na pravidelný pohyb a dostatečný příjem vápníku a vitamínu D. K prevenci osteoporózy se doporučuje příjem 1 000 mg vápníku denně. Ženám po menopauze Světová zdravotnická organizace (WHO) stanovuje denní příjem vápníku na 1 300 mg. U českých žen se však průměrný příjem vápníku ze stravy pohybuje pod 500 mg denně a doporučeného denního příjmu nedosahuje až 78 % z nich. (5)
Zastavit nebo zpomalit úbytek kostní hmoty lze i pomocí biologické léčby
Jednou z možných cest léčby osteoporózy je zastavit nebo zpomalit přirozený úbytek kostní hmoty s věkem. To je možné díky dietním opatřením, cvičení a také tzv. antiresorpční léčbě. Nejnovějším pomocníkem v léčbě osteoporózy je biologická léčba. Biologické léky často představují naději pro pacienty s nejzávažnějšími formami chorob, u nichž standardní léčba selhala či není možná.
1. Cooper C. Am J Med 1997; 103: s. 12–17
2. Johnell et al. Osteoporos Int 2005; 16: s. 3–7
3. GLOW: The Global Longitudinal Study of Osteoporosis in Women Diez-Pérez A,et al. Bone. 2011;49:493–498.
4. Svedbom et al. Arch Osteoporos 2013; 8:137, s. 40–218
5. Závěrečná zpráva průzkumu: Spotřeba vápníku u postmenopauzálních žen s osteoporózou v ČR; Pfizer, spol. s r. o. na podkladě výsledků šetření vybraných největších osteocenter v ČR.