Kola expedice Tatra kolem světa 2 se vydala “Cestou paměti”

22.12.2020 10:49 | Zprávy

Expedice Tatra kolem světa 2 (TKS2) vyrazila na svou pouť 22. 2. 2020 od pražského Rudolfína a doposud projela 11 států světa. Na její palubě se vystřídalo 30 členů posádky, kteří viděli množství památek, mnoho míst s českou stopou, natočili přes 458 hodin naučně-zábavného materiálu, zasadili 4 památeční stromy, zažili stovky zážitků a potkali tisíce nezapomenutelných lidí.

Kola expedice Tatra kolem světa 2 se vydala “Cestou paměti”
Foto: TKS
Popisek: Tým expedice Tatra kolem světa 2 Jiří, Kateřina a Marek

Po tříměsíční vynucené koronavirové pauze si tým TKS2 přijel vyzvednout expediční vozy T815 a obytný vůz Adria do přístavu v ruské Astrachani, kam dopluly z Íránu.

“Nejnáročnější bylo získat víza do Ruska, které je aktuálně uděluje pouze ve speciálních případech,” komentuje situaci náčelník výpravy Marek Havlíček.

Jak zaznělo v úvodu textu, vozy čekaly na svou posádku tři měsíce v ruském přístavu v Astrachani. Že jsou v pořádku se vědělo i díky skvělé komunikaci s pracovníky tohoto přístavu a také díky pomoci jednoho z hlavních partnerů expedice společnosti Rosatom.

Po převzetí vozů z přístavu a nutné údržbě se expedice vydala směrem na severozápad Ruska.

Mamayova mohyla

Mamayova mohyla

Letos uplynulo 75 let od konce 2. světové války a tak v souvislosti s tímto výročím absolvoval tým TKS2 “Cestu paměti” - zastávky u pomníků vzniklých na počest vojákům, kteří padli během obrany své vlasti. Cesta paměti je občanské sdružení, které o tato místa pečuje a snaží se o to, aby se na oběti války nezapomnělo.

První zastávkou byla Mamajova mohyla ve Volgogradu, která vznikla jako památník bitvy u Stalingradu v roce 1942 - 1943. Dominantou místa je socha „Matka Vlast volá“ a jde o největší sochu ženy na světě, bráno bez podstavce. Součástí komplexu je i věčný oheň.

Dále se expedice zastavila u Rževského pomníku, kde stojí bronzová socha sovětského vojáka, která byla slavnostně odhalena letos v červnu.

Tatra

Doplňování paliva

Třetí zastávkou byl Piskarevský pamětní hřbitov v Sankt Petěrsburgu, kde se v letech 1941 – 1944 odehrálo jedno z nejkrvavějších obléhání měst (blokáda Leningradu). Na rozloze 26 hektarů jsou zde pohřbeni jak padlí vojáci, tak i obyvatelé, kteří své město bránili do posledního dechu.

Součástí pamětního hřbitova je také muzeum Táni Savičevové. Táňa Savičevová byla mladá dívka žijící v Leningradu. Během blokády města si vedla deník, do kterého zapisovala dny úmrtí členů své rodiny. Tento deník figuroval jako jeden z důkazů během Norimberského proces. Tým TKS2 navštívil i dům, ve kterém Táňa Savičevová žila.

Dle původního plánu cesty se letošní etapa měla zastavit ve Vladivostoku, odkud by byla expediční vozidla poslána lodí do Jižní Ameriky. Kvůli celosvětové pandemii spojené s Covid-19 organizátoři v čele se zakladatelem projektu TKS2 Markem Havlíčkem vytvořili nový plán, díky kterému si budou moci účastníci expedice TKS2 vychutnat krásy Ruska a dalších zemí v příštím roce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu

16:13 ČSÚ: hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu

Saldo hospodaření sektoru vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí roku 2024 v deficitu odpov…