Kotlíková dotace startuje. Středočeský kraj má k dispozici půl miliardy korun

15.12.2015 7:36 | Zprávy

Pro Středočechy začala možnost nechat si proplatit výměnu starého neekologického kotle za nový dotovaný krajem, který bude nejen lépe sloužit, ale bude i přátelštější k životnímu prostředí.

Kotlíková dotace startuje. Středočeský kraj má k dispozici půl miliardy korun
Foto: praha.eu
Popisek: Krajský úřad Středočeského kraje

Očekávanou výzvu Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji 2015–2018 vyhlásil v pondělí 14. prosince na tiskové konferenci středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) společně s náměstkem pro oblast životního prostředí Markem Semerádem (ČSSD) a náměstkem pro řízení sekce fondů EU, finančních a dobrovolných nástrojů Ministerstva životního prostředí Janem Křížem.

„Příjem žádostí o kotlíkové dotace bude v prvním kole probíhat od 15. ledna do 15. září 2016, druhé kolo pak bude pokračovat od 3. října 2016 do 29. prosince 2017. K dispozici máme půl miliardy korun a já pevně věřím, že ji Středočeši využijí,“ prohlásil hejtman na tiskové konferenci. 

V žádosti o dotaci Středočeský kraj požádal ministerstvo životního prostředí o 517,8 milionu korun s tím, že 501,7 milionu korun je vyčleněno na realizaci dílčích projektů fyzických osob a zbytek na technickou podporu a medializaci.

Program a text výzvy kotlíkové dotace schválilo Zastupitelstvo Středočeského kraje a od pondělí 14. prosince bude viset po dobu 30 dnů na úřední desce Středočeského kraje. „Zájemci si mohou brožurky a žádosti zároveň vyzvednout v tištěné formě na kraji. Zaměstnanci úřadu jim samozřejmě pomohou s vyplněním žádosti. Samotné podání žádostí je možné osobně na podatelně nebo doporučeně poštou, takže dříve tak časté fronty již letos nehrozí,“ uvedl náměstek Semerád.

Žadatelům bude po uzavření smlouvy a dodání zálohové faktury na nákup nového zdroje tepla poskytnuta na účet zálohová platba ve výši 40 000 korun. „Zbytek peněz bude žadateli vyplacen, až dodá veškeré podklady – fotky odstraněného kotle, potvrzení o likvidaci, účetní doklady, protokol o uvedení kotle do trvalého provozu atd.  Na realizaci mají sedm měsíců od podpisu smlouvy o poskytnutí podpory. Smlouvu se budeme snažit vytvořit žadateli co nejdříve po podání žádosti, odhadem do měsíce,“ upřesnil hejtman Petera.

Podle letošních pravidel přidělování dotace fyzickým osobám je předmětem finanční podpory výměna kotle na pevná paliva s ručním podáváním tepla za tepelné čerpadlo, kotel na pevná paliva, plynový kondenzační kotel, instalace solárně-termických soustav pro přitápění nebo přípravu teplovodního vytápění či „mikro“ energetická opatření.

Náměstek Semerád ještě doplnil, že v případě, že se občané již pustili do výměny starého kotle za ekologický zdroj tepla, nesmí zapomenout pořídit fotografie zapojení kotle na otopnou soustavu a do komínového tělesa. „Jinak by nemohla být dotace uznána. Pokud k výměně došlo po 14. červenci 2015, bude možné o dotaci požádat i zpětně,“ řekl Semerád.

V žádosti je nutné mít již navržené (nemusí být zrealizované) mikroenergetické opatření energetickým specialistou nově včetně stručného slovního popisu, ze kterého bude zřejmé, jakým způsobem byla energetickým specialistou prověřena vhodnost realizace mikroenergetického opatření. Nebo žadatel doloží Průkaz energetické náročnosti budovy – pouze v případě, že dosáhnou na klasifikační třídu ,,C“, nemusí dělat žádné mikroopatření. Případně je třeba doložit rozhodnutí o poskytnutí dotace nebo žádost z programu Nová zelená úsporám.

„Vyplacená podpora bude moci být maximálně 85 procent ze způsobilých nákladů ve výši 150 000 korun, tedy maximálně 127 500 Kč. Přičemž 70 procent způsobilých výdajů bude uznáno na kotel spalující pouze uhlí, 75 procent na kotel spalující uhlí plus biomasu nebo na kotle plynové kondenzační, 80 procent na tepelné čerpadlo nebo na kotel pouze na biomasu a k tomu ještě plus pět procent, pokud je daná obec v seznamu prioritních obcí a měst,“ uzavřel hejtman.

Podle pevně stanovených pravidel výzvy musí Středočeský kraj do roku 2018 vyměnit 3 460 kotlů. A protože je počet kotlů sledovaným indikátorem výzvy, hrozí kraji za jeho nesplnění sankce.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize je posedmé v řadě nejsledovanější televizní skupinou, rekord slaví Déčko i ČT sport

19:15 Česká televize je posedmé v řadě nejsledovanější televizní skupinou, rekord slaví Déčko i ČT sport

Česká televize se v roce 2024 stala nejsledovanějším tuzemským vysílatelem. S podílem 30,43 % obháji…