Cílem projektu bylo zjistit, jaké je využití stávajícího technologického potenciálu zařízení pro zpracování odpadů (kompostáren), který umožní naplnit jednak kapacity zařízení, ale i produkovat kvalitní výstup a vytvořit tak udržitelný systém – síť zařízení, která trvale zajistí naplnění Plánu odpadového hospodářství Kraje Vysočina pro období 2016 – 2025 a zároveň vyprodukuje kvalitní organickou hmotu uplatnitelnou v zemědělské praxi.
Finální koncovkou propojení jednotlivých technologií (bioplynové stanice, kompostárny, obecní čistírny odpadních vod) mohou být kompostárny, které produkují stabilní organické hnojivo – kvalitní kompost. V rámci projektu bylo provedeno také posouzení stávajícího technického řešení kalového hospodářství čistíren odpadních vod v Mikroregionu Novoměstsko a návrh technologického řešení.
„Řada výzkumů v České republice i zahraničí dokazuje, že právě kompost má mimořádný efekt pro zvýšení kvality půdy. Upraví její strukturu a půda pak zadrží více vody, což je velice důležitý aspekt v současné době dlouhodobého sucha a nedostatku vody. Živiny se v půdě uvolňují podle potřeb rostlin a nedochází k jejich ztrátám do podzemních nebo povrchových vod. Zemědělci tak mohou lépe a bezpečně hospodařit i v oblastech ochrany vod nebo na erozně ohrožených plochách“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.
Ve složce životní prostření Geoportálu Kraje Vysočina byl publikován mapový výstup, v němž lze nalézt jednotlivá zařízení se základními údaji. Lze tak velice rychle zjistit např. provozovatele jednotlivých kompostáren či bioplynových stanic, objem vyráběného kompostu nebo informace o kalovém hospodářství čistíren odpadních vod v Kraji Vysočina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva